• יו״ר: ד"ר צבי פישל
  • יו"ר יוצא: פרופ' חיים בלמקר
  • יו"ר נבחר: פרופ' יובל מלמד
  • מזכירה: ד"ר מרינה קופצ'יק
  • גזברית: ד"ר לירון בודינגר
  • עורך IJP: פרופ' ישראל שטראוס
  • עורך האתר: ד"ר גלעד אגר
חדשות

נשים הסובלות מהפרעות אכילה עלולות לסבול מסיבוכים בהיריון ובלידה

מחקר בנושא נערך בסורוקה על-ידי של צוות גינקולוגים, פסיכיאטרים וחוקרים מאוניברסיטת באר-שבע, ותוצאותיו פורסמו בכתב העת Journal of Women Health

ממחקר רב־מערכתי שבוצע במרכז הרפואי סורוקה עולה כי נשים שסובלות או סבלו מהפרעות אכילה – אנורקסיה נרבוזה ובולמיה נרבוזה - עלולות לסבול גם מסיבוכים בהיריון ובלידה. המחקר פורסם בכתב העת  Journal of Women Health.

בשנים האחרונות חלה עלייה בשכיחות של הפרעות אכילה, בעיקר בקרב נערות מתבגרות. על פי נתונים של שירותי הבריאות בארה"ב יותר מ-7 מיליון נשים בעולם סובלות מהפרעות אכילה, ואלו נפוצות בעיקר בין גיל 12 לגיל 41 – כלומר, בעיקר בגיל הפוריות. עד כה לא היה ברור מהן תוצאות ההיריון בקרב נשים שחוו הפרעות אכילה בעברן, ואת העניין הזה בחן המחקר.

תזונה בהריון (אילוסטרציה)

תזונה בהריון (אילוסטרציה)

צוות המחקר כלל את הרופאים מהחטיבה למיילדות וגינקולוגיה בסורוקה פרופ' אייל שיינר, ד"ר יעל פסטרנק וד"ר עדי ויינטראוב, את הפסיכיאטרים והפסיכולוגים מהמחלקה הפסיכיאטרית במרכס הרפואי ד"ר הדר שלו וד"ר יוני גז וכן את האפידמיולוגים מאוניברסיטת בן־גוריון ובראשם פרופסור אילנה שהם-ורדי.

במחקר השתתפו 122 נשים שחוו הפרעות אכילה. תוצאות הריונן הושוו לאלו של קבוצת ביקורת של נשים ללא הפרעות אכילה. בקרב קבוצת הנשים שחוו הפרעות אכילה בעברן, נמצא שיעור גבוה יותר באופן מובהק של צורך בטיפולי פוריות כדי להרות. שיעור טיפולי הפוריות היה 5.7% לעומת 2.8% בקבוצת הביקורת.

כמו כן, אצל עוברים של נשים בקבוצת הפרעות האכילה נראו שיעורים גבוהים יותר של עיכוב גדילה תוך-רחמי (7.4% לעומת 2.3%), של משקלי לידה נמוכים מ־2,500 גרם (7.5% לעומת 2.8%) ושל לידות לפני תום 37 שבועות (15.6% לעומת 7.5%). גם שיעור הניתוחים הקיסריים היה גבוה יותר באופן מובהק בקבוצה זו – 25% מהנשים בקבוצת הפרעות האכילה עברו ניתוח קיסרי לעומת 15% בקבוצת הביקורת.

פרופ' אייל שיינר אמר בעקבות הממצאים: "הוברר באופן מובהק כי נשים שחוו בעברן הפרעות אכילה סובלות משיעור סיבוכים גבוה יותר בהריונן, ובעיקר סיבוכים שיכולים להעיד על תזונה לא נאותה - עיכוב גדילה ומשקלי לידה נמוכים. המסקנה, גם עבור הרופאים המטפלים בנשים הרות, היא שחובה לשים לב ליולדות שידוע כי חוו הפרעות אכילה, ולהדגיש את החשיבות של ייעוץ דיאטני קפדני".

נושאים קשורים:  חדשות,  היריון,  אוניברסיטת בן גוריון,  פרופסור אייל שיינר,  הפרעות אכילה,  המרכז הרפואי "סורוקה",  סיבוכי היריון
תגובות