• יו״ר: ד"ר צבי פישל
  • יו"ר יוצא: פרופ' חיים בלמקר
  • יו"ר נבחר: פרופ' יובל מלמד
  • מזכירה: ד"ר מרינה קופצ'יק
  • גזברית: ד"ר לירון בודינגר
  • עורך IJP: פרופ' ישראל שטראוס
  • עורך האתר: ד"ר גלעד אגר
דעות

לא בדיוק נייס גאי: על השפעתם המזיקה של הקנבינואידים הסינטתיים

נייס גאי הוא קנבינואיד סינטתי, פוטנטי פי 5 ממריחואנה, ובהתאם גם השפעתו הנפשית המזיקה

בשנים האחרונות שוטפת את הארץ האופנה של שימוש בקנבינואידים סינטתיים כגון נייס גאי, מבסוטון, ספייס (בארה"ב נקרא k2). המשותף להם הוא שהם קנבינואידים סינטתיים שהם אגוניסטים מלאים של הרצפטור CB1 במוח. החומר הנפוץ ביותר הנמכר בארץ בפיצוציות הוא נייס גאי (נ.ג). חומר זה פוטנטי פי 5 ממריחואנה, ובהתאם גם השפעתו הנפשית המזיקה.

הח"מ טיפל בלא מעט מקרים של פגיעה מהסם, וגם רבים מהקולגות שלנו מדווחים לי על כך. תופעות הלוואי דומות לקנביס, אך חמורות יותר. יש פגיעה קוגניטיבית בולטת בעיקר בזיכרון, בקשב ובריכוז, וכן התמכרות פסיכולוגית ופיזית.

ייחודו של סם זה בהשוואה לקנביס הוא שטווח ההשפעה של הטריפ קצר יותר – יכול להגיע לכ-10 דקות, בניגוד למריחואנה שהטריפ ממנה נמשך כשעתיים. עובדה זו מסבירה למה הסם כה ממכר. בהפסקת נטילתו של הסם מופיעים סימני גמילה כגון אי שקט בולט, סיוטים בלילות תוך פגיעה משמעותית בשינה, סחרחורות, רעידות וכאבי ראש.

מטופלים במצבים פסיכוטיים מאניים-פרנואידים הגיעו אלי בעקבות שימוש בנ.ג. במצבים אלו טיפול אמבולטורי הוא קשה ביותר ויש לאשפז את החולה במחלקה פסיכיאטרית לשם מתן טיפול מיטבי. לצערי רשויות האכיפה אינן מצליחות לצמצם התופעה והיא מתרחבת בעיקר בקרב צעירים.

נושאים קשורים:  דעות,  קנבינואידים סינטטיים,  נייס גאי
תגובות
 
IMA
02.04.2013, 14:46

זה מדהים שלמרות הסיכונים, וההשפעות שיש לסם הזה, אנשים ובני נוער ממשיכים לקחת אותו.

לגמילה מסמים אפשר לקבל נתונים מציפי שעזרה למכורים רבים להיגמל ובהצלחה ,
הנייד שלה - 050-2535025

ד"ר שופמן אמי
02.04.2013, 17:32

אני בהחלט מסכים בנושא הסכנות של הסם ורק חלקן תיארתי במאמר

אני לא מבין איך למרות כל הנזקים שעושה קוראים לו נייס גאי-אולי זה סוג של מזוכיזם או אינטרס מסחרי מרושע.

בשנתיים האחרונות לאחר ניהול בן 23 שנים של המכון הירושלמי לטיפול בבעיות סמים אני מטפל

רק באופן פרטי

פג
08.04.2013, 12:11

התופעה של הסמים הסינטטיים מתרחבת מרגע לרגע, לא רק צעירים, רוב אלו שעישנו חומרים טבעיים עוברים אט אט ומתמכרים לסם הנגיש והזול. ילדים קטנים מתחת ל18 ועד בני 30-40 .. אני בהלם כמה שהסם מתרחב ונכנס לבתים כאילו קופסאות סיגריות, הוא נצרך בקצב מסחרר והוא נמכר בכל מקום.ואף אחד מאיתנו לא יודע את ההשלכות והתוצאות של זה לטווח הרוך. לבסוף כולנו נהיה דור פלופ , קצר רוח ומכור.

אורלי
11.04.2013, 10:28

איך אני יכולה לעזור לבן אדם מאוד קרוב אליי להיגמל מהסם הזה . הרופאים לא עוזרים לי והבן אדם לא מוכן ללכת לגמילה.
מאוד קשה לי לראות יום יום איך הוא אורס את החיים שלו ואת הבריאות שלו.

אנונימית
19.04.2013, 20:16

מניסיון אישי , כמעט נשרטתי מזה , מסוכן ביותר

עודד לאמפחד
21.04.2013, 21:27

כדאי שתנעלו על עצמכם שם בישראל, לא ייתכן שהמצב ימשך כמות שהוא,
חייבים למצוא פתרונות לבעיית הסמים.
קשה לאמוד את הנזקים שהסמי קיוסקים האלו גרמו לאוכלוסיה ולצעירים, לצערי עושה רושם שאנחנו נהיה עדים לנפגעים רבים.

אני מקווה בשבילכם במערכת שתאמצו מודלים כמו בפורטוגל לבעיית הסמים, סמי מרשם, מריחואנה רפואית (לא כזה מפוצצת ב THC, אלא כזאת מאוזנת עם הרבה CBD שהיא יחסית בטוח לשימוש)
ותקחו את כל בעיית הסמים הזאת לידיים של המערכת הרפואית ומשרד הבריאות, ככה יהיה יותר קל לשלוט בבעיה ולמגר אותה בצורה הומאנית מאשר בצורה אגרסיבית.

ערן
11.07.2013, 17:01

אני בעל נסיון רב בצריכת "נייס גאי" (ממוצע של חודשיים כן חודשיים לא ב3 שנים האחרונות, ובתקופות שכן, הייתי מעשן בממוצע פי 5-10 יותר מאחרים שנתקלתי בהם).
אני מסכים עם רוב הכתבה, אך הייתי רוצה לתקן כמה חוסרי דיוקים.
נייס גאי, אינו שם של חומר, אלא שם רחוב של תערובת ספציפית מתוך עשרות תערובות (אשר קיבלו את שם הרחוב נייס גאי על שם אחת התערובות הראשונות שיצאו) המכילות מגוון מתוך מאות סוגים שונים של קנבינואידים סינטטיים אשר מוספגים בעלים כלשהם הניתנים לעישון.
הקנבינואידים למיניהם הם אגוניסטים של CB1 וגם של CB2 (תלוי בחומר), ויש כאלה שנקלטים בשניהם וכל אחד מהם נקלט בצורה מעט שונה.
ישנם מחקרים רבים שנעשו בשנים האחרונות על קנבינואידים סינטטים עם תוצאות שונות בהתאם לאי אלו חומרים שנבדקו מבין מאות הסוגים הקיימים.
אחד החומרים הבולטים ביותר במחקרים הוא Jwh-018 (וכן כל סדרת הJwh), אשר ראוי לציין כי למרות השמועות שבעקבותן ייצא מהחוק, מעולם לא נמכר באף אחד מחנויות ה"נייס גאי" השונות בארץ. חומר זה מוביל בתחום הקנבינואידים ועד עכשיו לא היה כל מחקר מדעי המסוגל להבחין בשוני בין פעולת חומר זה על תופעות הלוואי השונות שלו לבין THC(למרות שכולם מציינים שאין ביידם יכולת לבדוק השפעות של יותר מ10-15 שנה (כגיל החומר).
עכשיו לגבי החומרים הנמצאים בנייס גאי-
גם כאן הדוקטור היקר טועה במקצת, הפוטנטיות של החומרים האלו אינה פי 5 ממריחואנה, אלא משתנה בהתאם לחומר הספוג בתערובת, להגנתו אבוא ואגיד שתערובת הנייס גאי אכן חזקה פי כמה ממריחואנה(באופן גם כן משתנה בין תערובת לתערובת) אך לא בגלל פוטנטיות הקנבינואיד המוספג, אלא בגלל שניתן להספיג את הקנבינואיד על העלים באיזה ריכוז שאותו "רוקח" בוחר ובכך ליצור תערובת שכאשר מעשנים אותה היא מאד מרוכזת. באותה מידה, ניתן לקחת THC טהור אשר מוצה ממריחואנה ולהספיג אותו במריחואנה אחרת ובכך להגדיל את הפוטנטיות שלה פי כמה וכמה.
יחד עם זאת(ופה אני מדבר מנסיון אישי) החומרים הספוגים בתערובות בארץ הינם בעלי איכות ירודה ורחוקים מאד מלככב בראש טבלאות מחקרי הקנבינואידים, דבר שגורם לכל תופעות הלוואי שציין הדוקטור ואף הרבה יותר מכך.
הייתי אומר שהם משפיעים בטווח של בין 10 דקות לשעה(תלוי במינון).
הם גורמים לסחרחורות, כאבי ראש,בעיות זיכרון חמורות, צפצופים באזניים פראנויות כעסים הדחקות של רגשות, רגישות יתר סביבתית לא מאוזנת(הגובלת בפסיכוזה) חולשה ובחילות.
בזמן הגמילה(שתמיד נמשכת בין יום אחד ל3 ימים במקסימום) ישנם תופעות של נקיון הגוף והנפש המתבטאות בתסכול, כעסים ודיכאון.
כל התופעות שציינתי הם כאיין וכאפס לעומת תופעות הלוואי החמורות יותר (לדעתי) המופיעות אצל רוב עד כל המעשנים ולא רק אצל אלה עם נטייה לפסיכוזה:
חוסר עניין בתקשורת עם חברים ומשפחה, רצון אובססיבי לחזור הביתה לעשן כשההשפעה יורדת בהתעלמות טוטאלית מהסביבה, אבדן עניין ויכולת עשייה כלשהי בין אם לשם הנאה או לשם עבודה, וחרחורים בריאות(מאחר וההשפעה יורדת מהר, מעשנים את זה כל הזמן, דבר שמכביד מאד על הריאות, וגם אין לנו יכולת לדעת אילו עלים בדיוק אנחנו מעשנים וכמה מזיק לריאות החומר עצמו).
ראוי לציין שגם אם היינו מפמפמים כמויות כאלה של THC לגוף היו מתקיימות חלק מתופעות הלוואי ההרסניות של הנייס גאי.
רמת ההתמכרות לנייס גאי היא החמורה מבין סמי הרחוב מלבד הרואין וראוי למגר תופעה זו במיידי.
אם להושיט אצבע מאשימה, אני יכול להאשים את משטרת ישראל וחכמי החלם היושבים בשלטון.
בעלי חנויות הנייס גאי מקבלים גיבוי מלא מהמשטרה (סיפר לי עובד בחנות) המרשה לעצמה להציק להם מדי פעם כדי לאסוף מידע מודיעיני על פשעים שלא בתחום הסמים. מאחר וזה תחום אפור, הסביר לי העובד, השוטרים (אשר נבחרו בקפידה על פי האופי הבריוני שלהם) מנצלים את חוסר היכולת של בעלי חנויות אלו להתנגד ובכך הופכים אותם למודיעים משטרטיים בעל כורחם, ובנוסף, עושים רושם על הרשויות כאילו ניקו את העיר מסמים לא חוקיים( כי מי יתאמץ להשיג מריחואנה כשהוא יכול לקפוץ לחנות להשיג משהו יותר חזק?).
בקיצור, דוקטור יקר, אני מסכים עם כוונתך, אך ללא מידע מדוייק ומפורט אני(אם לא הייתי מכיר את הנושא) לא הייתי לוקח את מה שכתבת ברצינות, ביקורת שאני מפנה באופן חמור הרבה יותר אל הממשל והאגודה למלחמה בסמים( שבעצם שמה מצהירה על כך שאין לה מושג בריפוי תופעות ובעיות הנגרמות מסמים- הרי איזה משתמש סמים יסכים שילחמו בו ובמה שהוא מאמין).
בברכה
ערן רייפר

וורד
01.08.2013, 16:40

דוקטור איך ניתן ליצור איתך קשר בן אדם שהוא מאוד קרוב אליי משתמש בזה והוא כבר נהיה מכור יש לנו כל כמה ימים בעיות בבית מזה והוא לא רוצה ללכת לגמילה אני לא רוצה שהוא ימות לי בן הידיים

אמי שופמן
25.08.2013, 10:17

שלום רב ורד

אם המטופל אינו מעונין בטיפול זו בעיה.ניתן לחייב טיפול נגד רצון האדם מבחינת החוק בארץ אם הוא פסיכוטי ומסוכן לעצמו או לסביבה

אופיר
06.09.2013, 04:14

אני מכור לנייס בן 35 כבר חצי שנה יום יום וכל היום צריך לעשן אי אפשר להחזיק מעמד בקריז זה מחמיר מיום ליום כל שעה צריך לעשן התחלתי בג׳וינטים בזמן שכולם עישנו בבנגים וראיתי אותם מקיאים לפני כל עישון חשבתי שאני מכור בקטן לא כמוהם אבל אני מוצא את עצמי כל יום קונה וכל שעה מתעורר בלילה לעשן ירדתי יותר מעשר קילו אני כותב בשעה 5 בבוקר אחרי הקאות וחום גבוה ובכל זאת מעשן.

אסף
03.01.2014, 19:57

תעבור למשהו טיבעי אחי אתה מרעיל את עצמך...
יהיה לך הרבה יותר קל להגמל מהטיבעי אח"כ

ליאור
30.04.2014, 18:23

איך אני מבין אותך
אני מעשן כבר למעלה משנה נייס גאי כל יום כל היום בבאנגים ולא יכול להפסיק כמה שאני מנסה
לא יודע כבר מה לעשות התחלתי להשתמש בזה בתור תחליף לחום וירוק כי את זה אסור לי לעשן

אופיר
06.09.2013, 04:35

את הסוטול של הנייס גייס לא קשה לתאר במילים כי כל מי שהיה בטיפול שיניים וקיבל הרדמה מכיר כי כל הגוף מרגיש רדום אבל בשליטה , מה שמפחיד זה שגם החלקים הפנימיים בגוף רדומים .

זהבית
04.06.2014, 11:29

שלום לכם מדברת אחת שעד לפני שבועיים היתה מכורה לזה 3 שנים היום בדיוק שבועיים לניקיון שלי וממש ממש גמילה של נרקומן עברתי אנא ממכם אל תיגעו זה רעל מסון הורס תחיים מנסיון לפני שבועיים כמעט הגעתי לבראבנל ואז אמרתי סטופ 4 ימים נוראיים ביותר עברתי היום אני חדשה כדאי לכם תנסו אי אני הצלחתי כל אחד יכול.

טולי
07.06.2014, 20:43

שלום זהבית, אני אם לבן מכור שמנסה להיגמל.
האם אפשר לפנות אליך ישירות (מייל/ ניד) על מנת שאוכל להבין איך לסייע לו? מה עובר עליו? האם התופעות שלו הינן "סבירות" (לאחר יומיים של הקאות, חוסר תאבון במשך כשבועיים...)
תודה
מהאם המודאגת
ניתן ליצור איתי קשר במיל tulygarb@gmail.com
תודה ובהצלחה לך

עדי
28.06.2014, 07:05

את החומרים אף אחד לא מכיר ולא ביצע בדיקות מעמיקות, לכן ההשפעות עללות להיות הרות אסון מבחינה פיסית, הרי הבנו כבר כמה הוא ממכר.. רוב הצרכנים בשוק הם דווקא השכבה שרוצה לעשן משהו טיבעי ולא יותר, הפעם גם הם נחשפים לחומר מסוכן מאד במקום לצמח טיבעי. הסיבה לחשיפה הגדולה משמעותית היא הנגישות והמחיר בהשוואה לגראס שכמעט וכבר נדיר ויוקרתי.
הצרה הגדולה פה באמת היא שהעוסקים בדבר מקבלים גיבוי מלא מהמשטרע, זה כבר אמרו פה כמה פעמים. יש כמה שוטרים בתל אביב שעושים כרצונם ואף אחד לא מפריע להם גם כאשר יש ראיות על איומים וסחיטות בוידאו.
כיום כבר סגרו את כל החנויות, אבל הם ממשיכים למכור ברחוב ובגיבוי מלא מהשוטרים ברחוב, וממש אבל ממש מתחת לאף שלהם. הן בעצמם מודים שהם עובדים עם השוטרים, לא שזה קשה לזהות כי הם ממש עובדים יחד כאילו לא מפריע להם כלל שמסתכלים עליהם.
המשטרע לאחרונה פרסמה שתפסה משאית שלמה של החומר הזה, אבל ברחוב הם לא מתקרבים אליהם.. המדינה הזאת למעשה מנוהלת ע"י פושעים ושוטרים משתפי פעולה, הפעם גם הילדים שלנו ניזוקים פיכולוגית, פיסית וכלכלית מההתנהגות העבריינית הזאת. אתם קולטים? השוטרים בתל אביב מאפשרים לעבריינים למכור את סמי הרחוב המסוכנים ביותר בארץ לכל דורש.. כל ילד קונה כדורים ואבקות בלי חשבון.. אין 18 ואין אזהרות יותר - זה ברחוב.