• יו״ר: ד"ר צבי פישל
  • יו"ר יוצא: פרופ' חיים בלמקר
  • יו"ר נבחר: פרופ' יובל מלמד
  • מזכירה: ד"ר מרינה קופצ'יק
  • גזברית: ד"ר לירון בודינגר
  • עורך IJP: פרופ' ישראל שטראוס
  • עורך האתר: ד"ר גלעד אגר
חדשות

מחקר בקרב הגברים מפוני גוש קטיף: נטייה מוגברת לסוכרת, יתר לחץ דם ומחלות לב איסכמיות

המחקר מתפרסם בגיליון החודש של IMAJ. החוקרים מייחסים את המחלות הכרוניות לטלטלה שעברו המתיישבים במעבר מהגוש לישוב זמני, לשיעור גבוה של אבטלה ולפגיעה בדימוי העצמי שלהם

בגיליון החדש של IMAJ, כתב העת באנגלית של הר"י, בעריכת פרופסור יהודה שינפלד, מתפרסמים תוצאות מחקר חדש שביצעו שלושה רופאים - ד"ר רונן קורי מבית החולים "שערי צדק" בירושלים, ד"ר אלון קרני, מומחה לרפואת המשפחה בשירותי בריאות כללית ומרצה בפקולטה לרפואה באוניברסיטת בן-גוריון בבאר-שבע וד"ר סודי ניימר, ממרפאת שירותי בריאות כללית בישוב אלון מורה. המחקר העלה כי בקרב הגברים ממפוני גוש קטיף, נמצאה נטייה מוגברת לסוכרת סוג 2 ויתר לחץ דם בהשוואה לאוכלוסיה הכללית בישראל. כן נתגלתה נטייה מוגברת למחלות לב איסכמיות - אם כי זו אינה גבוהה באופן מובהק בהשוואה לשאר האוכלוסייה.

גוש קטיף פונה מיושביו באוגוסט 2005. המחקר בחן את היקף התחלואה למחלות הכרוניות הנ"ל בקרב 2962 מהתושבים שפונו. הרופאים בדקו את מצבם הבריאותי ב-2007 וב-2010, תוך השוואה למצבם ב-2004, כשנה לפני הפינוי.

בתמונה: תושבי גני טל בוכים בעת פינויים - התנתקות קיץ 2005 (מקור צילום: ויקיפדיה)

בתמונה: תושבי גני טל בוכים בעת פינויים - התנתקות קיץ 2005 (מקור צילום: ויקיפדיה)

במיוחד, ציינו עורכי המחקר בדיווחם, בלטה נטייה לתחלואה הכרונית בקרב הגברים. בגילאי 54-45 שיעור חולי הסוכרת מסוג-2 עמד לפני הפינוי, בשנת 2004, על 8.7% אולם ב-2007 עלה ל-12.6% ובשנת 2010 הגיע ל-18.7% - כלומר היה יותר מכפול בהשוואה למצבם לפני הפינוי וגם ביחס לאוכלוסייה הכללית. בגילאי 64-55 זינק שיעור החולים בסוכרת עלה מ-24.6% לכדי 32.9% ואילו שיעור החולים ביתר לחץ דם בקרב הגברים גילאי 64-45 עלה מ-27.1% - ל-35.1%. עורכי המחקר גם ציינו נטייה מוגברת של הגברים בקבוצת המדגם למשקל-יתר.

הבעיות הבריאותיות קשורות, להערכת החוקרים לשיעור גבוה של אבטלה, כניסה למצבי דיכאון וחרדה (51.7% מהמפונים דיווחו על חרדות), עקת דחק (סטרס) שחוו המפונים ולחוסר פעילות גופנית (רבים מהם עסקו בטרם פונו בעבודה גופנית (חקלאות) ביישוביהם בגוש קטיף).

עורכי המחקר ציינו כי ב-2007, שנתיים לאחר הפינוי, שיעור הגברים שלא מצאו עדיין עבודה הגיע ל-27% מקרב קבוצת המדגם. שיעורם ירד ב-2009 ל-20% - ועדיין שיעור זה גבוה כדי פי שלושה משיעור האבטלה באוכלוסייה הכללית בישראל.

עורכי המחקר דיווחו שבקרב הנשים באוכלוסיית המדגם של המפונים לא נמצאה תחלואה גבוהה משמעותית לעומת המצב באוכלוסייה הכללית בישראל, למעט שיעור גדול יחסית של משקל יתר. המסקנה היא: הגברים הם שפיתחו, כתוצאה מהפינוי, נטייה מוגברת לסיכונים הבריאותיים הנ"ל. ההסבר לכך: המפונים עברו ממעמד של מתיישבים חלוצים, עצמאיים מבחינה כלכלית, למעמד של עקורים, זנוחים ותלותיים. השינוי פגע בדימוי העצמי שלהם ועקב כך בבריאותם. בעיקר של הגברים.
עורכי המחקר המליצו למערכת הבריאות להקדיש תשומת לב מיוחדת לגברים מקרב מפוני גוש קטיף וליצור עבורם תוכנית טיפולית מתאימה.

למאמר השלם מתוך IMAJ

נושאים קשורים:  חדשות,  IMAJ,  גוש קטיף
תגובות
 
hadassah guttmann
02.04.2013, 18:46

ממצאים מאד חשובים ! מהנסיון האישי במכון סוכרת בקהילה 25 שנים גם גברים מפוטרי היטק באותם הגילאים שלא מצליחים להשתלב חזרה בעבודה מגיבים באופן דומה אומנם לא נעשה איסוף נתונים לגביהם. זה מחזק את הצורך בעובדת סוציאלית בכל מרפאה בקהילה שיכולה לתת לגברים כלים טובים להתמודדות ויצירת קבוצות תמיכה.

מסארוה נאוף
02.04.2013, 20:25

ההתיישבות זאת היא לא חלוצית זאת גזילת אדמות השייכות לאנשים אחרים בושה וחרפה שדברים כאלה או ליתר דיוק שטויות מסוג הזה מעסיק את ההסתדרות של הרופאים
מחקים אלה לא שווים התיחסות

ד"ר צדיק
02.04.2013, 22:06

בכמה חולים מדובר ? מול איזה קבוצות הושוו ?
אולי אורח החיים הטובים לפני הפינוי תרם ?
אם הממצאים תקפים רפואית רצוי לדון לעומק בפרשנות, רצוי לא בהיבט הפוליטי.

ד"ר מאיר
03.04.2013, 00:36

מחקר מעניין אבל מסכים עם ד"ר נאוף לגבי גזל האדמות. אם כבר אז כבר: כדאי לבדוק מה קורה אצל תושבי השטחים הכבושים מבחינה רפואית...

ליאור
03.04.2013, 18:50

איזה גזל אדמות בדיוק? התושבים האלה נשלחו ע"י מדינת ישראל להתיישב שם. גרו יהודים רבים בעיר עזה וסביבה עוד בשנות ה-20.
אם כבר אתה רוצה להשוות, תשווה את המצב הרפואי של ערבים ישראלים המקבלים טיפול רפואי נהדר, לזה של אחיהם הירדנים ונראה מי חולה יותר ומי נהנה פה מכל הזכויות, בלי החובות.

ירון
08.04.2013, 12:30

כמו שנאמר עוד קודם יש בעיה עם ההשוואה והסקת מסקנות עפ"י המחקר הזה.

לגבי העניין הפוליטי - לא מדובר בגזל אדמות מהסיבה הפשוטה שמעולם לא הוכלה ריבונות על עזה ממדינה אחרת. (מצרים מאז ומעולם התנערה). לכן לא ניתן להגיד