מחקר שפורסם בכתב העת Psychiatry Journal מצא כי המחזור החודשי של האישה משפיע, ככל הנראה, על אפקט ההשתוקקות לניקוטין כך שכל ניסיון להיגמל מעישון מחייב לתזמן זאת עם המחזור החודשי. את המחקר הובילה ד"ר למדעי המוח אדריאנה מנדרק (Mendrek) מאוניברסיטת מונטריאול והמכון האוניברסיטאי לבריאות הנפש (Institute universitaire en Sante mentale de Montreal) בקנדה .
בדיווח נמסר כי על-פי הנתונים שנאספו, נתגלה כי דחף בלתי נשלט לעשן חזק יותר בתחילת השלב הזקיקי (follicular phase) שמתחיל לאחר המחזור החודשי. ירידה ברמות ההורמונאליות של אסטרוגן ופרוגסטרון, כנראה מעמיקה את תסמונת הגמילה ומגבירה את פעילות המעגלים העצביים הקשורים בהשתוקקות (craving).

להערכת צוות המחקר זו הסיבה מדוע קל יותר לנשים להתגבר על תסמיני גמילה הקשורים בהתנזרות מעישון באמצע השלב השני של המחזור (Mid-luteal Phase), כלומר לאחר הביוץ כאשר עולות רמות האסטרוגן והפרוגסטרון. עם זאת אין לשלול גם גורמים פסיכו-סוציאליים.

המסקנה שעלתה מהמחקר שיש לקחת בחשבון את כל שלבי המחזור החודשי על מנת לסייע לנשים להפסיק לעשן. למסקנה זאת הגיעו החוקרים כאשר גייסו 34 גברים ונשים שכל אחד מהם עישן מעל 15 סיגריות ביום. הם מלאו שאלונים וגם עברו סריקות מוח ב- MRI . משתתפי הניסוי הוצבו מול תמונות שגרמו להם לרצות לעשן . הנשים עברו את הסריקות פעמיים – לראשונה בתחילת השלב הזקיקי במחזור ושוב באמצע השלב השני.

פחות מאחד מכל עשרה מעשני-לשעבר עמדו בגמילה לאחר שנה ואצל נשים היה קשה הרבה יותר לחדול לעומת הגברים, הגם שעישנו אותה כמות סיגריות. מחקרים קודמים שנעשו בעכברים הראו כי הנקבות מתמכרות יותר מהר מזכרים לסמים. תצפיות אלו הביאו את צוות החוקרים למסקנה שנשים, כנראה, מצויות בסיכון גבוה יותר להתמכרות ויתכן מאד שהורמוני המין הם הסיבה.

במחקר נראו אזורי מוח מסוימים בקורטקס, שהפגינו פעילות גדולה יותר ה-frontal, temporal and parietal cortex בעת השלב הזקיקי ופעילות מוגבלת בהיפוקמפוס בשלב ה-mid luteal .
הבנה טובה יותר של המנגנונים הנוירו-ביולוגיים השולטים על ההתמכרות יאפשרו לבנות תכנית טיפולית ממוקדת-מטרה טובה יותר בהתאם לפרופיל של כל מעשן, סבורה ראש צוות המחקר.

למאמר המלא לחצו כאן