• יו״ר: ד"ר צבי פישל
  • יו"ר יוצא: פרופ' חיים בלמקר
  • יו"ר נבחר: פרופ' יובל מלמד
  • מזכירה: ד"ר מרינה קופצ'יק
  • גזברית: ד"ר לירון בודינגר
  • עורך IJP: פרופ' ישראל שטראוס
  • עורך האתר: ד"ר גלעד אגר
כנסים

סיכום יום עיון בנושא חצי יובל לחוק לטיפול בחולי נפש

ביום חמישי האחרון, 12.1.17 התקיים יום עיון בנושא 25 שנים לחוק לטיפול בחולי נפש. להלן סיכום הכנס, המצגות והתמונות מהאירוע

16.01.2017, 12:16

כנס החברה לפסיכיאטריה משפטית בנושא חצי יובל לחוק לטיפול בחולי נפש נערך בנוכחות שר הבריאות יעקב ליצמן, אשר בירך את משתתפי הכנס. הדוברים סיכמו את ההתפתחויות בתחום בעשרים וחמש השנים האחרונות, והעלו שאלות מרכזיות לגבי האפשרויות לעתיד, ובראשן: האם יש לאחד את החוק עם חוק זכויות החולה?

כמו כן, עלתה קריאה משותפת להיטיב את הטיפול בחולים שאינם משתפים פעולה בטיפול והעלולים להגיע לאשפוז חוזר – באמצעות חיזוק שירותי טיפולי הבית.

יום העיון, אשר אורגן בשיתוף עם סניפי צפון וירושלים של איגוד  הפסיכיאטריה, זכה לעניין רב והשתתפו בו חברים רבים. מר דני בודובסקי  ממשרד הבריאות ברך בשם ראשת שירותי בריאות הנפש ובנוסף, שר הבריאות, הרב ליצמן, כיבד אותנו בנוכחותו והביע הערכה רבה לעוסקים בתחום בריאות הנפש הציבורית.

את יום העיון פתח ד"ר ברש, יו"ר החברה לפסיכיאטריה משפטית, בסקירה אודות השינויים בחוק לאחר חקיקתו, ולאחריו הרצה עורך דין ד"ר וולפמן שמואל על החוק ועל מדיניות האשפוזים  במדינות באירופה ובארה"ב.

מיד לאחר שתי הרצאות אלה נערך דיון בהשתתפות הפסיכיאטרים המחוזיים ד"ר יעקב צ'רנס, ד"ר אלין רוזנצוויג וד"ר אמיר בן אפרים ובהשתתפות עורך הדין דניאל רז - ממונה ארצי במשרד המשפטים על הסיוע המשפטי בנושא: "טיפול מרפאתי כפוי - האם אפשר אחרת?". את הדיון הנחה פרופ' גרינשפון אלכסנדר. בפאנל הועלו נתונים אודות אשפוזים כפויים וטמ"כ במהלך השנתיים האחרונות והועלו הצעות לצמצום הטמ"כ בבניית מערך של רופאים ומטפלים שיגיעו לבית המטופל ויאפשרו לו לקבל טיפול תרופתי בביתו.

בחלקו השני של יום העיון פרופ' חיליק לבקוביץ איתגר את קהל השומעים בהרצאה מעוררת מחשבה אודות נחיצותה של כפייה בפסיכיאטריה ועד כמה היא מועילה במדדים של תוצאה ומניעת תחלואה לחולים. לעומתו, ד"ר מרגולין יעקב ייצג את העמדה התומכת במתן טיפולים בכפייה לחלק מהחולים המגלים חוסר שיפוט למחלתם, ולו רק מנקודת מבט רפואית הומאנית.

את הדיון חתם פרופ' יובל מלמד שסיכם והנחה את הערות הקהל בדבר המשך המצב הקיים. נראה כי רוב הנוכחים מסכימים בדבר המשך הצורך בחוק לטיפול בחולי נפש יחד עם הגברת המאמצים והמשאבים להביא את החולים הקשים לטיפול בהסכמה.

למצגות הכנס:

ד"ר איגור ברש - שינויים בחוק הטיפול בחולי הנפש לאחר חקיקתו - סקירה היסטורית קצרה

ד"ר שמואל וולפמן - חקיקה ופסיקה בתחום הפסיכיאטריה במדינות העולם

ד"ר יעקב צרנס - ט.מ.כ. מחוברים לחיים

פרופ' חיליק לבקוביץ - מבט אחר על הטיפול בכפייה בפסיכיאטריה

תודה מיוחדת לד"ר קירש צבי וד"ר טייטלבאום אלכס על ארגון יום העיון שהיה מרתק ומעשיר. תודה לד"ר קרסנושטיין מיכאל על התמונות מהכנס.

נושאים קשורים:  כנסים,  עדכוני החברה לפסיכיאטריה משפטית
תגובות