• יו״ר: ד"ר צבי פישל
  • יו"ר יוצא: פרופ' חיים בלמקר
  • יו"ר נבחר: פרופ' יובל מלמד
  • מזכירה: ד"ר מרינה קופצ'יק
  • גזברית: ד"ר לירון בודינגר
  • עורך IJP: פרופ' ישראל שטראוס
  • עורך האתר: ד"ר גלעד אגר
מחקרים

לחולי פסוריאזיס קשה נטייה מוגברת לאובדנות

במאמר סקירה מובנית ומטה-אנליזה נמצאו שיעורים מוגברים לאובדנות בקרב חולי פסוריאזיס קשה

24.10.2017, 10:48
דיכאון (אילוסטרציה)
דיכאון (אילוסטרציה)

מחלת הפסוריאזיס ידועה כקשורה לתחלואה נפשית בשכיחות גבוהה יותר. עם זאת, הקשר בין פסוריאזיס לנטייה אובדנית טרם בוסס דיו בספרות עד כה. מחקר זה שבוצע באוניברסיטת קליפורניה, אשר התפרסם לאחרונה ב-Journal of American Academy of Dermatology, ביקש לבחון קשר בין פסוריאזיס ואובדנות על ידי ביצוע מחקר מסוג סקירה מובנית ומטה-אנליזה.

החוקרים סקרו את כלל המאמרים שפורסמו במאגרי המידע הרפואיים המקובלים: PubMed, EMBASE, PsycINFO ו-Cochrane, בין השנים 1946 עד 2017.

סה"כ נמצאו 18 מחקרים אשר כללו 1,767,853 משתתפים, מתוכם ל-330,207 הייתה אבחנה של פסוריאזיס. נמצא כי הסיכון היחסי הכללי (pooled odds ratio) למחשבות אובדניות בקרב חולי פסוריאזיס הינו 2.05 (רווח בר סמך של 95%: 1.54-2.74). חולי פסוריאזיס נמצאו כבעלי סיכון מוגבר להתנהגות אובדנית (שילוב של ניסיונות אובדנות והתאבדויות) עם pooled OR של 1.26 (רווח בר סמך של 95%: 1.13-1.4).

בניתוח של תתי קבוצות, חולי פסוריאזיס קשה וחולים צעירים יותר נמצאו כבעלי נטייה אובדנית גבוהה יותר.

לסיכום, חולי פסוריאזיס נמצאו כבעלי סיכון מוגבר יותר לנטייה אובדנית הכוללת מחשבות אובדניות, ניסיונות אובדנות והתאבדויות בפועל. מבין חולי הפסוריאזיס חומרת מחלה קשה וגיל צעיר נמצאו כתת קבוצות בעלות נטייה אובדנית גבוהה יותר.

מקור:

Singh S, Taylor C, Kornmehl H, Armstrong AW. Psoriasis and suicidality: A systematic review and meta-analysis. J Am Acad Dermatol. 2017 Sep;77(3):425-440.e2.

נושאים קשורים:  מחקרים,  פסוריאזיס,  אובדנות,  דיכאון
תגובות