בעיית המחסור בפסיכיאטרים בבתי החולים הציבוריים – לערך כ-100 תקנים, עלתה לדיון אתמול (ד') בכנסת. את ההצעה לסדר היום בנושא זה העלו הח"כים יעל כהן פארן, טאלב אבו ערר, מירב בן ארי ואחרים.

בדיון נמסר בין השאר כי בשל המחסור, מנסים בתי חולים לגייס גם פסיכיאטרים שיצאו לפנסיה וכן שיש קושי לאייש תפקידים של מנהלי מחלקות. תור ההמתנה למפגש עם פסיכיאטר במרפאות חוץ בבתי החולים מגיע לחצי שנה.

ח"כ כהן פארן אמרה: "בישראל של שנת 2018 יש רק 11 פסיכיאטרים לכל 100 אלף איש, לעומת 15 באנגליה ובגרמניה, 12.5 ל-100 אלף בארה"ב, 30 בנורבגיה ו־20 בהולנד ובבלגיה. יש צורך להעניק לרופאים צעירים תמריץ כדי שיגיעו להתמחות במקצוע ויישארו בו". כמו כן תיארה ח"כ כהן-פארן את מצב התשתיות ותנאי העבודה הקשים במחלקות לבריאות הנפש.

בין הסיבות למחסור ברופאים מומחים בתחום, עליהן מצביעים גורמי המקצוע, גם הרפורמה בבריאות הנפש שיזם משרד הבריאות שיצרה אמנם ביקוש לפסיכיאטרים בתפקידים שונים במרפאות קהילה אבל גרמה לעזיבה מבתי החולים, לעומס, לשחיקה וכל זאת לצד תנאי העבודה הקשים.

סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, אמר כי בעיית המחסור בפסיכיאטרים תעלה לדיון בוועדת העבודה והרווחה של הכנסת. "משרד הבריאות", ציין ליצמן, "הכיר בפסיכיאטריה כמקצוע המצוי במצוקת כוח אדם. משמעות ההכרה היא מתן תמריצים למי שבוחר להתמחות בתחום הזה".

יו"ר איגוד הפסיכיאטרים, ד"ר צבי פישל שהגיב על הדיון, אמר ל"ישראל היום": "אנו מודים לחברי הכנסת שהעלו את הנושא הזה במליאה ומקווים שנושא מצוקת כוח האדם בכלל והפסיכיאטרים בפרט לא יירד מסדר היום עד להוספת התקנים ומילויים".

עוד אמר ד"ר פישל: "המקצוע לא הוכר עדיין כ'מקצוע במצוקה' ולא נעשה עדיין שום צעד אופרטיבי להשלים את התקנים החסרים. אנו קוראים למשרדי הבריאות והאוצר לבצע יחד איתנו את הצעדים הנדרשים ובדחיפות".