רפואה פסיכדלית

MDMA יעיל בהפחתת חרדה חברתית במבוגרים עם אוטיזם

שיפור מהיר ועמיד בתסמיני החרדה החברתית אצל מבוגרים אוטיסטים בעקבות פסיכותרפיה בסיוע MDMA

05.12.2018, 10:58

לגישות טיפוליות סטנדרטיות להפחתת החרדה החברתית במבוגרים אוטיסטים יש יעילות מוגבלת. מאחר ופסיכותרפיה נתמכת MDMA הוכחה כטיפול יעיל בהפרעות חרדה אחרות, קבוצת רב תחומית של רופאים וחוקרים מארה"ב מאוניברסיטת UCLA, העלתה השערה שהטיפול יכול להועיל בטיפול סימפטומטי באוטיזם.

הקבוצה ביצעה מחקר פיילוט אקראי מבוקר פלצבו, שנועד לבדוק את הכדאיות והבטיחות של פסיכותרפיה נתמכת MDMA לצורך הפחתת הפחד החברתי וההימנעות החברתית באוכלוסיה האוטיסטית.

אוטיסטים מבוגרים עם סימני חרדה חברתית חמורים מאוד חולקו באקראי לקבלת MDMAי(75-125 מ"ג, n = 8) או פלצבו לא פעיל (0 מ"ג, n = 4) במהלך שתי פגישות פסיכותרפיות בנות 8 שעות. מפגשי הניסוי התרופתיים היו מרווחים כחודש זה מזה עם שלושה מפגשים של פסיכותרפיה של תרופה לאחר כל אחד.

התוצאות העיקריות היו שינוי בסולם החרדה החברתי של ליבוביץ' (LSAS), מבייסליין ועד חודש לאחר המפגש הניסויי השני. התוצאות נמדדו שוב שישה חודשים לאחר הפגישה הניסויית האחרונה.

השיפור במדדי LSAS מנקודת ההתחלה ועד לנקודת הסיום העיקרית היה גדול משמעותית בקבוצת MDMA בהשוואה לקבוצת הפלצבו (P = 0.037), וגודל האפקט היה גבוה מאוד (d = 1.4, CI - 0.074, 2.874). שינוי במדדי LSAS מתחילת המחקר ועד 6 חודשי מעקב הראה תוצאות חיוביות דומות (P = 0.036), עם גודל אפקט של 1.1 (CI - 0.307, 2.527). החרדה החברתית נותרה זהה או המשיכה להשתפר מעט עבור מרבית המשתתפים בקבוצת MDMA לאחר השלמת שלב הטיפול הפעיל.

ניסוי פיילוט זה הראה שיפור מהיר ועמיד בתסמיני החרדה החברתית אצל מבוגרים אוטיסטים בעקבות פסיכותרפיה בסיוע MDMA. בטיחות ראשונית ותוצאות יעילות תומכות בהרחבת המחקר לדגימות גדולות יותר כדי לחקור את הטיפול החדשני בחרדה חברתית.

מקור:

Danforth, Alicia L., Charles S. Grob, Christopher Struble, Allison A. Feduccia, Nick Walker, Lisa Jerome, Berra Yazar-Klosinski, and Amy Emerson. "Reduction in social anxiety after MDMA-assisted psychotherapy with autistic adults: a randomized, double-blind, placebo-controlled pilot study." Psychopharmacology 235, no. 11 (2018): 3137-3148.

ערך: ד"ר אביעד הדר

נושאים קשורים:  רפואה פסיכדלית,  MDMA,  אוטיזם,  קוגניציה חברתית,  בריאות הנפש,  פסיכותרפיה נתמכת MDMA,  מחקרים
תגובות