• יו״ר: ד"ר צבי פישל
  • יו"ר יוצא: פרופ' חיים בלמקר
  • יו"ר נבחר: פרופ' יובל מלמד
  • מזכירה: ד"ר מרינה קופצ'יק
  • גזברית: ד"ר לירון בודינגר
  • עורך IJP: פרופ' ישראל שטראוס
  • עורך האתר: ד"ר גלעד אגר
מחקרים

היתרונות של MDMA בטיפול באלכוהוליזם

התמכרות לאלכוהול קשורה לעיתים קרובות בחוויות טראומטיות מוקדמות ולכן חולים עם הפרעה זו, שעברו תהליך דהטוקיסיפיקציה, עשויים להפיק תועלת ממסלול מהיר לפסיכותרפיה נתמכת MDMA

30.01.2019, 11:19

התמכרות לאלכוהול מהווה נטל קליני, חברתי ואישי משמעותי ביותר על הסובלים, בנוסף לעול כלכלי משמעותי על כלל החברה. הטיפולים הנוכחיים, הן הפסיכולוגיים והן הפרמקולוגיים, הינם בעלי יעילות נמוכה, עם שיעור גבוה של הישנות לאחר דטוקסיפיקציה רפואית וגם לאחר יישום תוכניות טיפול ייעודיות. פסיכיאטר בריטי מ-Imperial College London פרסם מאמר בכתב העת Neuropsychopharmacology שדן באפשרות של טיפול באלכוהוליזם בעזרת MDMA. המאמר גרר עניין תקשורתי רב כולל ראיונות ב-BBC ואף דיונים בארגון הבריאות הלאומי הבריטי בנוגע לאופן הטיפול הנוכחי בהתמכרויות.

במאמר מציין ד"ר בן ססה שהשורשים ההיסטוריים המודרניים המוקדמים ביותר של פסיכותרפיה נתמכת פסיכדלים היו דווקא בטיפול בעזרת חומצה ליסרגית (LSD) בשנות החמישים בהתמכרות לאלכוהול. התוצאות באותה עת היו מגוונות וטיפול פסיכדלי עם LSD ופסיכדלים "קלאסיים" אחרים הופסק בעקבות לחץ חברתי-פוליטי ושינויים תרבותיים.

כעת, כחלק מהרנסנס במחקרים קליניים פסיכדליים, חוזר המיקוד להפרעות של התמכרות לסמים - ובמיוחד הפרעות שימוש באלכוהול. טיפול פסיכותרפי ב-MDMA מעולם לא נחקר באופן רשמי כטיפול בכל צורה של הפרעת שימוש בחומרים. אבל בשנים האחרונות MDMA בולט בטיפול בהפרעת דחק פוסט טראומטית (PTSD). פרופיל הקולטן הייחודי של חומר זה והחוויה הסובייקטיבית הטובה יחסית כאשר נעשה שימוש קליני, ממקמים את ה-MDMA במיקום אידיאלי מבחינת מתן האופציה למטופל לחקור ולטפל בזיכרונות מכאיבים מבלי להיות מוצף על ידי השפעה שלילית. בהתחשב בכך שהפרעת שימוש באלכוהול קשורה לעיתים קרובות בחוויות טראומטיות מוקדמות, ד"ר ססה מציע בסקירת המצב הנוכחית, המבוססת על בריטניה, שחולים עם הפרעת שימוש באלכוהול, שעברו תהליך של סילוק רעלים רפואי מאלכוהול, עשויים להפיק תועלת ממסלול מהיר לפסיכותרפיה נתמכת MDMA.

התמכרות לאלכוהול קשורה לעיתים קרובות בחוויות טראומטיות מוקדמות ולכן חולים עם הפרעה זו, שעברו תהליך דהטוקיסיפיקציה, עשויים להפיק תועלת ממסלול מהיר לפסיכותרפיה נתמכת MDMA.

מקור:

Sessa, Ben. "Why MDMA therapy for alcohol use disorder? And why now?." Neuropharmacology 142 (2018): 83-88.

ערך: ד"ר אביעד הדר

נושאים קשורים:  מחקרים,  רפואה פסיכדלית,  חומרים הלוצינוגנים,  התמכרויות,  אלכוהוליזם,  התמכרות לאלכוהול,  MDMA,  פסיכותרפיה נתמכת MDMA
תגובות