• יו״ר: ד"ר צבי פישל
  • יו"ר יוצא: פרופ' חיים בלמקר
  • יו"ר נבחר: פרופ' יובל מלמד
  • מזכירה: ד"ר מרינה קופצ'יק
  • גזברית: ד"ר לירון בודינגר
  • עורך IJP: פרופ' ישראל שטראוס
  • עורך האתר: ד"ר גלעד אגר
מחקרים

עמידות נמוכה למצבי מצוקה מגבירה את הדחף לשימוש בקנאביס

במחקר זה נבחנו יחסי הגומלין בין יצירת מצב מצוקה באופן מלאכותי במעבדה לבין רמות העמידות למצוקה של הנבדקים, וכיצד קשר זה תורם לדחף לשימוש בקנאביס 

עישון קנאביס (אילוסטרציה)

רמות נמוכות של עמידות למצוקה (Distress tolerance) זוהו כגורם פגיעות חשוב לתוצאים שליליים של שימוש בקנאביס. מחקר זה הוא ההתערבות הניסויית הראשונה הידועה בה נעשה שימוש במצב מצוקה יזום על מנת לבחון את יחסי הגומלין שלו עם עמידות למצוקה, בכדי לחזות את הדחף לשימוש בקנאביס.

משתמשי קנאביס ידועים בהווה (126 נבדקים, 88.9% עם הפרעת שימוש בקנאביס, 54.0% לבנים שאינם היספאנים) הוקצו אקראית לביצוע משימה היוצרת מצב לחץ, או לביצוע משימה שאיננה מלחיצה (קריאה). במצבם הבסיסי, הנבדקים משתי הקבוצות לא נבדלו אלה מאלה בעמידות למצוקה, באפקט (Affect) השלילי, או בדחף לשימוש בסם.

השילוב בין המצב המלחיץ לבין העמידות למצוקה חזה באופן מובהק את האפקט השלילי שנצפה במהלך ביצוע המשימה, כך למשל עמידות נמוכה (אך לא גבוהה) למצוקה נמצאה קשורה לאפקט שלילי מוגבר לאורך המשימה. השילוב בין המצב המלחיץ לבין העמידות למצוקה חזה באופן מובהק את הדחף לשימוש בקנאביס במהלך המשימה, כך למשל המצב המלחיץ היה קשור לדחף מוגבר לשימוש בקנאביס כאשר העמידות למצוקה הייתה נמוכה (אך לא גבוהה) יותר. במהלך המצב המלחיץ, הנבדקים שתמכו במניעי התמודדות במהלך המשימה, דיווחו על עמידות נמוכה יותר למצוקה.

החוקרים סיכמו והסיקו שהממצאים מעידים על כך שנבדקים עם עמידות נמוכה יותר למצוקה חוו אפקט שלילי מוגבר במהלך מצוקה שהופקה בסביבה מעבדתית, ודיווחו על דחף מוגבר לשימוש בקנאביס כאשר האפקט השלילי היה בשיאו במהלך ביצוע המשימה. מחקר ניסיוני זה תורם לספרות המתרחבת, אך עם זאת המוגבלת, הקושרת בין רמות נמוכות יותר של עמידות למצוקה לבין שימוש קבוע וחוזר בקנאביס.

מקור: 

Buckner JD, Walukevich Dienst K, Zvolensky MJ. (2019). Experimental and Clinical Psychopharmacology. 27(1):38-44.

נושאים קשורים:  מחקרים,  קנאביס,  עמידות למצוקה,  אפקט שלילי
תגובות