• יו״ר: ד"ר צבי פישל
  • יו"ר יוצא: פרופ' חיים בלמקר
  • יו"ר נבחר: פרופ' יובל מלמד
  • מזכירה: ד"ר מרינה קופצ'יק
  • גזברית: ד"ר לירון בודינגר
  • עורך IJP: פרופ' ישראל שטראוס
  • עורך האתר: ד"ר גלעד אגר
חדשות

עומסים כבדים במחלקות הסגורות בבתי החולים הפסיכיאטריים

מטופלים ישנים במסדרונות או על מזרנים | ד"ר צבי פישל, יו"ר איגוד הפסיכיאטריה: "המצב החמור שילך ויחריף נובע מתת תקצוב מערכת בריאות הנפש ותת תקינה של כוח האדם"

המרכז לבריאות הנפש כפר שאול. 120% תפוסה במחלקה הסגורה

בחמישה מבתי החולים הפסיכיאטריים בישראל התפוסה השבוע עלתה מעל 100%, על פי נתוני העומס היומי במחלקות הסגורות שאוסף משרד הבריאות. כך דווח אתמול (ג') ב-ynet. ב"אברבנאל' היתה התפוסה ביום הקודם 132% וב"כפר שאול" בירושלים 120%.

בדיווח נמסר כי יו"ר העמותה לסיעוד פסיכיאטרי, גלית לוי, תיארה את המצב במוסדות שונים: "יש מטופלים שישנים במסדרונות או על מזרנים על הרצפה. בחדרי המיון העומסים הם בעיקר בשעות הערב".

שיעור מיטות האשפוז הפסיכיאטרי בישראל הוא 0.42 ל-1,000 נפש ונמוך מהממוצע במדינות ה-OECD. במדינות אחרות חולים רבים מטופלים במחלקות סגורות ובמסגרות ייעודיות. בישראל, כל החולים מטופלים תחת קורת גג אחת. מציאות זאת מייצרת אלימות וקושי רב לצוות הרפואי שגם כך הוא בחסר.

בדיווח נמסר שבבית החולים גהה שהו השבוע במחלקה הסגורה 44 מטופלים בעוד שמספר המיטות בה 34, ב"איתנים" - 41 (32), ב"כפר שאול" - 49 (32) וב"לב השרון" - 39 (30).

תכניות להקלה על העומסים בבתי החולים הפסיכיאטריים תקועות קרוב לשנתיים. גורמי המקצוע מעריכים ש־30% מהמאושפזים  יכולים להתגורר ב"בתים מאזנים" וכך להפחית משמעותית בצפיפות, אך עד כה לא אושרו מבחני תמיכה לקופות החולים למימון הבתים המאזנים.

ד"ר צבי פישל, יו"ר איגוד הפסיכיאטריה בהר"י, צוטט בדיווח: "אנו חיים במציאות שבה אנחנו רודפים אחרי הזנב של עצמנו, רק כדי למצוא איפה חולה יישן הלילה. כשחמש מיטות אשפוז נדחפות לחדר קטן, המטופל לא יכול אפילו לקום בלילה לשירותים. המצב החמור נובע מתת תקצוב מערכת בריאות הנפש ותת תקינה של כוח האדם". הוא העריך שבשנה הקרובה המשבר בתחום הזה צפוי להחריף.

תגובת משרד הבריאות: "בעיית העומסים במחלקות הפסיכיאטריות מוכרת והנושא נמצא על סדר היום במשרד. בשנים האחרונות חלה הפחתה בעומסים בעקבות תוספת מיטות, פיתוח מסגרות קהילתיות חדשות, ביניהן קהילה אקולוגית. בחודשים הקרובים תחל לפעול קהילה משקמת. קופות החולים החלו בעבודה עם שישה הבתים המאזנים. בקרוב ייצא מבחן תמיכה בהם".

נושאים קשורים:  ד"ר צבי פישל,  מחלקה סגורה,  בתי חולים פסיכיאטריים,  בתים מאזנים,  חדשות
תגובות