• יו״ר: ד"ר צבי פישל
  • יו"ר יוצא: פרופ' חיים בלמקר
  • יו"ר נבחר: פרופ' יובל מלמד
  • מזכירה: ד"ר מרינה קופצ'יק
  • גזברית: ד"ר לירון בודינגר
  • עורך IJP: פרופ' ישראל שטראוס
  • עורך האתר: ד"ר גלעד אגר
מחקרים

היעילות של קנאביס בהקלה מיידית על תסמיני דיכאון

במחקר זה נמצא כי שימוש בקנאביס גרם באופן מיידי לתופעות לוואי חיוביות של תחושת אושר, אופטימיות, שלווה ורגיעה ב-64% מהמשתמשים

מטרת המחקר הייתה לבחון כיצד צריכה של צמח הקנאביס בצורתו הטבעית משפיעה על מצב רוח ירוד ועל מוטיבציה.

החוקרים התבוננו ב-1,819 אנשים אשר השלימו 5,876 סשנים של שימוש עצמי בקנאביס באמצעות האפליקציה ™ReleafApp, במטרה למדוד השפעות בזמן אמת של צריכת קנאביס על תסמיני דיכאון.

תוצאות המחקר הראו כי בממוצע 95.8% מהמשתמשים חוו הקלה בתסמינים בעקבות צריכת הקנאביס. הקלה בתסמינים לא השתנתה בין זני הצמח השונים או בעקבות צריכה באמצעים שונים. מבין מרכיבי הקנאביס, רמת טטרה-הידרו-קנאבינול הייתה המנבא הבלתי-תלוי החזק ביותר להקלה בתסמינים, בעוד רמת קנאבידיול (CBD) לא נמצאה בקשר לשינויים בזמן אמת בעצימות תסמינים. השימוש בקנאביס היה קשור לתופעות לוואי שליליות כמו חוסר מוטיבציה ב-20% מהמשתמשים, ולתופעות לוואי חיוביות כמו תחושת אושר, אופטימיות, שלווה ורגיעה ב- 64% מהמשתמשים.

מסקנת החוקרים הייתה שהממצאים מצביעים על כך שלפחות בטווח הקצר, מרבית המטופלים אשר השתמשו בקנאביס חוו השפעות נוגדות דיכאון, על אף שעוצמת ההשפעה ותופעות הלוואי השתנו בעקבות מאפיינים כימיקלים שונים של הצמחים.

מקור: 

Xiaoxue Li et. al (2020) Yale Journal of Biology and Medicine 93(2):251-264 

נושאים קשורים:  מחקרים,  קנאביס,  דיכאון,  Δ9-טטרה-הידרו-קנביבארין
תגובות
 
אנונימי/ת
10.08.2020, 08:05

מחקר טיפשי מאחר שכולנו יודעים שבשעות הראשונות יש הקלה בדיכאון ואף אופוריה בכל סם כולל הרואין, קוקאין, קנביס ועוד. הטרגדיה היא בטווח הארוך. לא מבין את העורך ששם את המאמר זמן אין סופי בראש העמוד. משהו חשוד כאן