• יו״ר: ד"ר יובל מלמד
  • יו"ר יוצא: ד"ר צבי פישל
  • יו"ר נבחר: ד״ר מרינה קופצ׳יק
  • עורך IJP: פרופ' ישראל שטראוס
  • עורך האתר: ד"ר גלעד אגר
מחקרים

בחינת האפקט של וידאו קצר על סטיגמות כלפי מטופלים עם פסיכוזה

חוקרים מצאו כי לסרטון בן 90 שניות השפעות חיובית על סטיגמות כלפי סכיזופרנים

טלפונים חכמים (צילום: אילוסטרציה)

סטיגמות מהוות מחסום לטיפולים, ומאריכות את פרק הזמן של אי קבלת טיפול בקרב מטופלים אשר חוו התקף פסיכוטי ראשון. לאחרונה הדגימו מחברי המאמר את היעילות של סרטון קצר בן 90 שניות כהתערבות להורדת סטיגמות כאלה. מחקר היתכנות זה הוא המחקר הראשון להשתמש בהתערבות כה קצרה למניעת סטיגמות במבוגרים צעירים. בשלב הנוכחי מציגים מחברי המאמר ניסוי קליני הדומה במבנהו לאותו מחקר, ובו מציגים נתונים בזמן הבסיס, לאחר ההתערבות וכן הערכה בתום תקופת מעקב בת 30 ימים. מטרת החוקרים בניסוי זה הייתה לקבל תוצאות דומות למחקר ההיתכנות, ולהראות יתרון מתמיד לאותה התערבות וידאו.

בעזרת פלטפורמת מיקור המונים (crowdsource) הנקראת Amazon Mechanical Turk גייסו החוקרים והקצו 1,055 משתתפים בטווח גילאים 18-30 לצפייה בסרטון קצר, קריאת קטע קצר המכיל את אותו תוכן כמו בסרטון או היעדר התערבות. בסרטון הקצר ניתן לראות אישה אפרו-אמריקאית, הסובלת מסכיזופרניה, המנגישה בצורה אנושית את מחלתה דרך תיאוריה הרגשיים על חיים משמעותיים ומלאי תפוקה.

ניתוח רב משתני של השונות בין שלושת קבוצות הטיפול מצא הבדל משמעותי בין קבוצות הטיפול בזמנים שונים לאורך המעקב. הבדלים אלה נצפו בכל חמשת הציונים של התחומים הקשורים לסטיגמה: ריחוק חברתי, שימוש בסטריאוטיפים, נבדלות מהחברה, הגבלה חברתית וכן האמונה שאדם עם פסיכוזה יכול להחלים ולהיצמד לתוכנית טיפול. ניתוח המשך הראה הפחתה גדולה יותר בסטיגמות בקבוצה שעברה את התערבות הצפייה בסרטון לעומת הקבוצה שעברה את ההתערבות בכתב, וכן לעומת קבוצת הביקורת. שינויים אלה נצפו הן לאחר הטיפול, והן לאחר תקופת מעקב בת 30 ימים. לעומת זאת, בקבוצה שעברה את ההתערבות בכתב, נצפתה הפחתה לעומת קבוצת הביקורת רק לאחר הטיפול אך לא בתום 30 ימי המעקב.

ניסוי קליני זה המשחזר את מחקר ההיתכנות מחזק את הממצאים הקודמים של החוקרים. הניסוי מדגים הפחתה מתמדת בסטיגמות בקבוצה שעברה את התערבות הצפייה בסרטון במשך פרק זמן של מספר חודשים. סרטון בן 90 שניות הדגים תוצאות מספיקות בהאנשה של סכיזופרניה ובהפחתת הסטיגמות כלפי המחלה. נדרשים מחקר נוספים לבחינת האפקט של ההתערבות בטווח הארוך, להעריך את השינוי בהתנהגות ולקבוע משך אופטימלי של סרטון התערבותי שכזה.

מקור: 

Amsalem D. et al. American Journal of Psychiatry (2021). https://doi.org/10.1176/appi.ajp.2020.20091293

נושאים קשורים:  מחקרים,  סטיגמה,  סכיזופרניה,  ניסוי קליני,  התערבות
תגובות