• יו״ר: ד"ר יובל מלמד
  • יו"ר יוצא: ד"ר צבי פישל
  • יו"ר נבחר: ד״ר מרינה קופצ׳יק
  • עורך IJP: פרופ' ישראל שטראוס
  • עורך האתר: ד"ר גלעד אגר
חדשות

מתמודדי בריאות הנפש: תקצוב תרופות פסיכיאטריות בסל קטן מדי

לראשונה, נציגה מאיגוד הפסיכיאטריה מכהנת כחברה בוועדת הסל | דרישה לכלול בסל שירותי הבריאות ניתוח להשתלת קוצב וגאלי נגד דיכאון

עלות הניתוח, ההשתלה והקוצב החדשני עצמו - קוצב VNS - מוערכת בכ-90 אלף שקל בשנה. צילום: ויקיפדיה

הוועדה הציבורית להרחבת סל התרופות והטכנולוגיות החדישות לשנת 2022 מקיימת היום (ד') את ישיבתה השנייה שבה ידונו מועמדויות בתחומים בריאות הנפש, מזון רפואי וגנטיקה. בישיבה קודמת עסקה הוועדה בנפרולוגיה.

בין 18 חברי ועדת הסל השנה, בראשות פרופ' יהונתן הלוי, נשיא "שערי צדק", גם ד"ר אפרת סיטי, מנהלת המערך הפסיכיאטרי ב"הלל יפה". זו הפעם הראשונה שנציג איגוד הפסיכיאטריה מכהן כחבר בוועדה שנתית זאת. לקראת הדיון היום פנו לוועדה חמישה ארגונים של מטופלי נפש ובני משפחותיהם המתריעים על התקצוב הזעום של תרופות פסיכיאטריות חדשות. בישראל זקוקים לתרופות מסוג זה יותר מ-200 אלף חולים כרוניים קשים.

בנוסף, דיווח הבוקר רן רזניק ב"ישראל היום" על עוד פנייה לוועדה של שני מתמודדי בריאות הנפש המבקשים שבסל החדש יוכלל גם ניתוח השתלה חדשני - קוצב נגד דיכאון. אחד הפונים כתב לוועדה כי מאז השתלת הקוצב מצבו משתפר. קודם לכן היה חשש כי עקב מצבו יתאבד. "ניתוח ההשתלה החדשני הציל אותנו מדיכאון קשה ומהתאבדות", כתבו שני מטופלי הנפש במכתב אישי לוועדה והעידו כי קודם להשתלת הקוצב היו להם כמה נסיונות התאבדות.

גם לקראת דיוני הוועדה שהתקיימו בסוף 2020 לקראת הרחבת מסגרת סל שירותי הבריאות, נעשתה פנייה מעשרה פסיכיאטרים להכליל בסל את הטכנולוגיה הזאת. עתה מוגשת מועמדותה שנית. על פי הערכות הפסיכיאטרים, הטיפול יתאים לכ-50 חולי דיכאון עמיד בישראל. העלות השנתית של הטיפול מוערכת בכ-90 אלף שקל - עלות הניתוח, ההשתלה והקוצב החדשני עצמו,  קוצב VNSי- Vagus nerve stimulation, המשמש כטיפול משלים לסוגים מסוימים של אפילפסיה ודיכאון עמיד לטיפול.

נושאים קשורים:  בריאות הנפש,  תרופות פסיכיאטריות,  ועדת סל התרופות,  קוצב VNS,  חדשות
תגובות