• יו״ר: פרופ' יובל מלמד
  • יו"ר יוצא: ד"ר צבי פישל
  • יו"ר נבחר: ד״ר מרינה קופצ׳יק
  • עורך IJP: פרופ' ישראל שטראוס
  • עורך האתר: ד"ר גלעד אגר
חדשות

נתגלה סמן ביולוגי לפסיכוזה ולמוות של תאי מוח בעקבות התקף פסיכוטי

צוות חוקרים מהאוניברסיטה העברית והמרכז הרפואי שער צדק בירושלים הודיע אתמול (ב') כי גילה מצב של מוות תאי מוח בעקבות התקף פסיכוטי. בדיקת דם פשוטה תאפשר לחזות התקף כזה ולטפל בו בהתאם

זיהוי תמותת תאי המוח במהלך התקף פסיכוטי באמצעות בדיקת דם שפותחה בעבודה זאת יכול לאתר נזק מוחי וגם להשוות את ממדיו והיקפו עם נבדקים בריאים. הצוות הדגיש בהודעתו שככל הידוע זו הפעם הראשונה בעולם שבה נמצא סמן ביולוגי לפסיכוזה.

את  המחקר הוביל ד"ר עשהאל לובוצקי, רופא ילדים בכיר ביחידה לנוירולוגיה של הילד במרכז הרפואי שערי צדק, במסגרת עבודת הדוקטורט בהנחיית חוקרים מהפקולטה לרפואה של האוניברסיטה העברית, פרופ' יובל דור ופרופ' רות שמר ובשיתוף פעולה עם פסיכיאטרים מהמרכז לבריאות הנפש, "איתנים", ד"ר אילנה פלוב ופרופ' יואב כהן. כן נתגלה בעבודה זאת ממצא מוחי הקשור בסכיזופרניה גם הוא ניתן לזיהוי בבדיקת דם. הגילוי עשוי לסייע בזיהוי מוקדם, אבחון, התערבות מוקדמת וטיפול מתאים לסכיזופרניה.

הפיתוח המרכזי בעבודה זאת הוא אפיון הדנ"א מתאים מתים שזוהו בדם, וזיהוי הרקמה ממנה הגיעו. כך זוהה שיש תאים שהגיעו לדם מהמוח ומעידים על נזק מוחי. "כך למשל ניתן בבדיקת דם שפיתחנו לזהות גידול סרטני גרורתי במוח." דו"ח במחקר החדש פורסם באחרונה ב-eLife. את הבדיקה עברו 29 איש ואישה היו עם התקף פסיכוטי ראשון. זמן קצר לאחר שהחל ההתקף נלקחו מהם דגימות דם והושוו ל-31 דגימות מנבדקים בריאים ללא מחלה פסיכיאטרית.

"כשהשווינו בין בדיקות הדם של המטופלים שסבלו מהתקף פסיכוטי לבין הדגימות של בריאים באותם הגילאים ראינו עלייה דרמטית ומובהקת סטטיסטית ברמות הדנ"א ממקור" ציין ד"ר לובוצקי. "בגופנו למעלה ממאתיים סוגי תאים שונים וכאשר הם מתים הם משחררים מקטעי דנ"א חופשי לזרם הדם. ב"ביופסיה נוזלית" - בדיקת דם ואנליזה ייחודית של הממצאים - יכולים לגלות מידע רב על מקור התאים שמתו.

כיום אין ביו-מרקר, סמן ביולוגי, לנזק מוחי ולא ניתן לאתר או לעקוב אחר תחלואה פסיכיאטרית או מוחית באמצעות בדיקות דם וזאת בניגוד לאנזימי כבד או טרופונין המשמש סמן למוות של תאים ברקמת שריר הלב . "לאחר שביססנו את קוקטייל הביו-מרקרים המוחיים הכולל סוגים שונים של תאי מוח (נוירונים, אסטרוציטים ואוליגודנדרוציטים) ניתן להתקדם שלב ולחפש פתולוגיות מוחיות שבהן רואים עלייה בביו-מרקרים המוחיים. ברפואה הנוירולוגית. אנו מנסים לטפל במחלות מוחיות שאנו מבינים, גם אם באופן חלקי, את מנגנוני הנזק המוחי. עולם מחלות הנפש עלום הרבה יותר, ויש מאמץ כביר לנסות לאתר מנגנונים מוחיים המסבירים את הפתולוגיות והמחלות הפסיכיאטריות".

מחקרים קודמים הראו כי בחולי סכיזופרניה ניתן לראות, בסריקות MRI שינוי בנפח המוח, ממצא המעיד על אובדן של רקמת מוח. אך עד כה מעולם לא היה ידוע אם בזמן התקף פסיכוטי מתרחש נזק מוחי ויש תמותה של תאי מוח. לגילוי הנוכחי פוטנציאל לאיתור וניטור מחלות מוחיות נוספות.

ד"ר לובוצקי: "מבחינה מדעית יש לממצאים הסברים נוספים מלבד עלייה בתמותת תאי המוח. למשל, ידוע כי מחסום הדם-מוח מונע מחומרים מסוימים לחדור לזרם הדם המוח. ייתכן שאנשים בהתקף פסיכוטי יש פגיעה במערכת זו, כך שיש זליגה של דנ"א מוחי אל הדם".

נושאים קשורים:  חדשות,  פסיכוזה,  תאי מוח,  ד"ר עשהאל לובוצקי,  המרכז הרפואי "שערי צדק",  פרופ' יובל דור,  ד"ר רות שמר,  בית החולים הפסיכיאטרי "איתנים"
תגובות
אנונימי/ת
20.07.2022, 12:29

נשמע שהחוקרים עבדו נמרצות למצוא איזה בסיס למחלה שלא נמצאה לה עדות באמצעים היסטולוגיים ובדימות עד כה. כיצד ייחסו את החומר הגנטי ל׳פסיכוזה׳ ושללו אפשרות של פרכוס? (מחקר אחר שפורסם כאן הראה קשר בין אבחנה בדו קוטביות ואפילפסיה). ומאחר וההפרדה בין תוכן מאני לפסיכוטי נשענת על פרשנות תרבותית - מנין ההנחה שישנה הפרדה במנגנונים ? מברך על המאמץ אך לטעמי ראוי היה להשקיעו במחקר על מזור וריפוי לסובלים ממצבים אלו במקום הרחבת מאמץ אבחוני (עדין אין בסל טיפולים מרפאים ל׳מחלות׳ הפסיכיאטריות). הפרסום הזה קצת מזכיר לי את חידודי הלשון המשעשעים במהדורת הדס״מ החדשה על סיווגי דיכאון שונים וכו׳ ללא חידוש של ממש בטיפול.