• יו״ר: פרופ' יובל מלמד
  • יו"ר יוצא: ד"ר צבי פישל
  • יו"ר נבחר: ד״ר מרינה קופצ׳יק
  • עורך IJP: פרופ' ישראל שטראוס
  • עורך האתר: ד"ר גלעד אגר
חדשות

אחות הותקפה באלימות קשה ונזקקה לטיפול רפואי בשל חשש לשבר בידה

נמשכת האלימות הקשה כלפי הצוותים הרפואיים: שבוע לאחר תקיפת הפסיכיאטר בבית החולים מזור בעכו, הותקפה אחות על ידי מטופלת במחלקה הסגורה

המרכז לבריאות הנפש מזור בעכו. שני אירועי אלימות נגד צוות רפואי בתוך שבוע

פחות משבוע חלף מאז מקרה האלימות הקשה של מטופל נגד רופא פסיכיאטר ואח בבית החולים לבריאות הנפש מזור בעכו, ושוב אירע אירוע אלימות באותו בית חולים והפעם נגד אחות שהותקפה על ידי מטופלת ביום שישי האחרון. מטופלת שסירבה לקבל טיפול הרגעה איימה על הצוות והנחיתה בעוצמה את המחשב על כף ידה של האחות האחראית. "הכאב היה כל כך חד. בחיים לא חוויתי כאב כזה וכבר חטפתי אגרופים ממטופלים", סיפרה האחות שהותקפה. כף היד התנפחה וקיבלתי משככי כאבים וכל העת אני רק חושבת איך אתפקד עם שלושת הילדים שלי שאחת מהן רק נולדה לפני פחות מחצי שנה".

משמרת ערב במרכז לבריאות הנפש מזור החלה ביום שישי האחרון בדיווח על הטרדה מינית של אחות על ידי אחת מהמטופלות במחלקה הסגורה, המאושפזת בצו בית משפט בבית החולים. זאת, לאחר שהמטופלת נגעה בישבנה של האחות והחלה להחמיא לה באופן בוטה על גופה. על אף כל זאת החליטו האחיות להמשיך את ההפעלה של המטופלות במחלקה הסגורה שכללה מוזיקה.

אבל את מה שאירע בהמשך אף אחת מהאחיות לא חזתה. המטופלת החלה לאיים על המאבטח בקבלה של המחלקה, שנוכח שם בשל ריבוי מקרי האלימות במחלקה הסגורה בתקופה האחרונה. לאחר שהאירוע החל להידרדר, האחיות הציעו למטופלת טיפול הרגעה והיא סירבה בתוקף ודקות לאחר מכן החלאה לאיים שאם לא ישחררו אותה מהמחלקה הסגורה, היא תתחיל להשתולל. לפתע הרימה המטופלת את המחשב בתחנת האחיות והנחיתה אותו בעוצמה על כף ידה של האחות האחראית.

האחיות לחצו על לחצן מצוקה בעת שמטופלת המשיכה לחצר המחלקה ובמקביל הגיעו המאבטחים, הרופא תורן והאח הכללי ונתנו לה טיפול הרגעה בזריקה. בעקבות הפגיעה נזקקה האחות לטיפול עם משככי כאבים במיון בבית החולים גליל בנהריה, תוך חשש לשבר בכף היד. האחות הגישה תלונה במשטרה כנגד המטופלת שמאושפזת כאמור במחלקה הסגורה בצו בית משפט.

"אני באמת אוהבת את העבודה שלי וזה מאוד עצוב כי איך ממשיכים מכאן?", אמרה האחות שהותקפה. "התרגלנו כבר לקללות, להאשמות של מטופלים, אבל אלימות פיזית זה כבר בלתי נתפס. רק חזרתי מחופשת לידה ואני כל הזמן חושבת על איך אתפקד עם שלושת הילדים שלי, אחת מהן היא תינוקת בת פחות מחצי שנה. זה הזוי".

אילנה כהן, יו״ר הסתדרות האחים והאחיות, מסרה בתגובה לאירוע: "המצב הבלתי נסבל הזה, שבו האחים והאחיות הפכו לשק החבטות של המטופלים והממשלה יושבת בחיבוק ידיים, חייב להיפסק ומיד. פיגועי האלימות הללו הפכו למצב חירום לאומי של ממש ולא רחוק היום שאחים ואחיות פשוט ינטשו בלית ברירה את המקצוע שממילא נמצא במחסור קשה. אני קוראת לממשלה לקיים דיון דחוף באלימות כלפי האחים והאחיות ולצאת בצעדים מיידים ודחופים למיגורה״.

נושאים קשורים:  אלימות בבתי החולים,  אלימות נגד צוות רפואי,  המרכז לבריאות הנפש מזור
תגובות
אנונימי/ת
31.07.2022, 10:39

לא ניתן להתייחס לזה וגם לא לאירוע הקודם כמקרה אלימות.
כשמדובר בחוסה במחלקה סגורה שספק אם יש לו שיפוט, זה לא נכון לכרוך את זה יחד עם מקרים שבני משפחה צלולים בדעתם תוקפים צוות רפואי.
זה חלק מהסיכון המקצועי של התמודגות עם פסיכיים. שילמדו הגנה עצמית