חדשות

מחקר ישראלי: אנשים עם אוטיזם חווים כאב בעוצמה גבוהה יותר

ממצאי המחקר סותרים את הדעה הרווחת כי אנשים עם אוטיזם "אדישים לכאב" וקובעים: ברוב המקרים הרגישות לכאב של אנשים עם אוטיזם גבוהה יותר מזו של מרבית האוכלוסיה והם מסתגלים פחות לתחושת הכאב

ד"ר תמי בר-שליטא, הפקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל אביב. "'אדישות לכאב' היא אחד המאפיינים בהגדרה העדכנית של אוטיזם. התקווה היא שממצאי המחקר יובילו להתייחסות מתאימה יותר מצד צוותים רפואיים, מטפלים והורים". צילום: דוברות אונ ת"א

ממצא זה מנוגד לדעה הרווחת שאנשים עם אוטיזם לכאורה אדישים לכאב, והחוקרות משערות כי הממצא קשור לאחד המאפיינים המובהקים של אוטיזם: הפרעת ויסות חושי.

המחקר, שמומן על ידי הקרן הלאומית למדע, הובל על ידי ארבע חוקרות: ד"ר תמי בר-שליטא מהפקולטה לרפואה של אוניברסיטת תל אביב שיזמה את המחקר, בשיתוף עם ד"ר ילנה גרנובסקי מהטכניון ומהמרכז הרפואי רמב"ם ופרופ' אירית וייסמן-פוגל ופרופ' עינת גל מאוניברסיטת חיפה. המחקר פורסם בכתב העת PAIN.

מסבירה ד"ר בר-שליטא: "כ-10% מהאוכלוסיה הכללית סובלים מהפרעת ויסות חושי, שמשמעה רגישות חושית ברמה הפוגעת בתפקוד היומיומי. אנשים אלה מתקשים, לדוגמה, להתעלם או להסתגל לזמזום ולהבהוב של אורות ניאון, לרחש המזגן או המאוורר, או לפופקורן של מי שיושב לידם בקולנוע.

"במחקרים קודמים במעבדה מצאנו שלאנשים אלה כואב יותר לעומת אנשים ללא הפרעת ויסות חושי. מאחר שידוע שהפרעת ויסות חושי נפוצה ביותר בקרב אנשים עם אוטיזם - כ-90%-70% סובלים ממנה, היא מהווה קריטריון לאבחון אוטיזם ואף קשורה לחומרת האוטיזם, רצינו לבחון את תפישת הכאב באוטיזם. במילים אחרות שאלנו: האם גם לאנשים עם אוטיזם כואב יותר כמו לכלל הסובלים מהפרעת ויסות חושי? נושא זה כמעט ולא נחקר לפני שיצאנו לדרך".

החוקרות העידו: "ערכנו מגוון מדידות, שמטרתן בין היתר לבחון אם רגישות היתר נובעת מעירור-יתר של מערכת העצבים, או דווקא מדיכוי של מנגנונים שאמורים לאפשר הסתגלות ולהפחית את התגובה לגירוי עם הזמן. מצאנו שבמקרה של אנשים עם אוטיזם, מדובר בשילוב של השניים: הגברה של סיגנל הכאב לצד מנגנון דיכוי כאב פחות יעיל".

מסכמת ד"ר בר-שליטא: "המחקר שלנו בחן באופן מקיף ומעמיק את רמת הכאב שחווים אנשים עם אוטיזם. הדעה הרווחת היתה שהם כביכול אדישים לכאב, וצוותים רפואיים ואחרים אף התייחסו אליהם בהתאם.

"תוצאות המחקר מעידות כי במרבית המקרים הרגישות לכאב של אנשים עם אוטיזם דווקא גבוהה יותר מזו של מרבית האוכלוסיה, ובמקביל הם אינם מצליחים לדכא גירוי מכאיב באופן יעיל".

החוקרות מביעות תקווה כי ממצאי המחקר יובילו להתייחסות מתאימה יותר מצד צוותים רפואיים, מטפלים והורים כלפי אנשים עם אוטיזם, שלא תמיד מבטאים את חוויית הכאב בדרכים מקובלות.

נושאים קשורים:  אוטיזם,  מחקרים,  חדשות,  ד"ר תמי בר-שליטא,  ד"ר ילנה גרנובסקי,  פרופ' אירית וייסמן-פוגל,  פרופ' עינת גל,  כאב,  ויסות חושי
תגובות