חדשות

האם מערך רפואת הנפש בצה"ל על סף קריסה?

"ישראל היום": לוחמים ימתינו שבועיים לפגישה עם קב"ן, חיילים בעורף - חודש | 14 חיילי צה"ל התאבדו אשתקד, רק לתשעה מהם היתה אינטראקציה עם קב"ן | דו"צ: מגייסים 18 קב"נים נוספים

חיילים בצה"ל. תרופות במקום טיפול נפשי (צילום: אילוסטרציה)

העומס על מערך בריאות הנפש בצה"ל הוא בלתי סביר, והמערך כולו עומד על סף קריסה, במיוחד בעידן הפוסט־קורונה; החיילים מגיעים לצה"ל עם שלל בעיות נפשיות שצברו בתקופת המגיפה והקב"נים מדווחים כי הם "מנהלים סיכונים" בטיפול הנפשי בחיילים בשל העומס. כך מדווחת הבוקר (א') לילך שובל ב"ישראל היום".

על פי הדיווח, היו חיילים שאף העידו כי קב"נים מעודדים אותם להמשיך בטיפול פסיכולוגי על חשבונם באזרחות, ואף מציעים להם ליטול תרופות במקום לקבל טיפול נפשי. מבין 14 חיילים שצה"ל דיווח כי התאבדו בשנה שעברה, לתשעה היתה "אינטראקציה כזו או אחרת" עם קב"ן.

ראש אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה (אט"ל) בצה"ל, אלוף מישל ינקו, הודיע כי בכוונתו לגייס קב"נים נוספים לשירות באמצעות תמריצים ולעקוב מקרוב באמצעות מערכות דיגיטליות אחרי הזמן שעובר בין פנייה של חייל לפגישה עם קב"ן לבין קיום הפגישה בפועל.

על פי הדיווח, הקב"נים בצה"ל מדווחים על עומס עבודה חריג ובלתי סביר, ובשל כך הם "מנהלים סיכונים" כלומר, מעריכים את חומרת מצבו של החייל ובהתאם לכך קובעים את קצב הטיפול בו; לוחמים נאלצים להמתין כיום כשבועיים עד שיפגשו בקב"ן מרגע שביקשו עזרה, חיילים בעורף ימתינו בממוצע כחודש, וחיילים בהכשרות ימתינו כשלושה שבועות.

מדובר צה"ל נמסר: "צה"ל מתייחס במלוא הרצינות לתופעת האובדנות ומשקיע משאבים רבים במיגורה. מפקדי היחידות, בשיתוף גורמי בריאות הנפש וגורמי כוח האדם, עושים לילות כימים במטרה להעניק סביבת שירות תומכת ובריאה לכלל המשרתים ולצמצם את היקף התופעה. השפעות מגיפת הקורונה החלו להיחקר עם פרוץ המגיפה וחיל הרפואה ממשיך לעקוב אחריהן. אין אפשרות לקשור בבירור בין המקרים המצערים שאירעו בשנה האחרונה לבין המגיפה או השפעותיה.

"אט"ל וחיל הרפואה מובילים בשנים האחרונות מספר מהלכים לשיפור זמינותם של גורמי בריאות הנפש ולהגדלת היצע התורים. בין היתר, אומצה במסגרת 'רפואה בשבילך' תפיסת הפעלה מרחבית, התורמת לוויסות העומסים, וכן הכשרות ייעודיות למפקדים צעירים. לראשונה זה עשרות שנים תוקננו במסגרת 'רפואה בשבילך' 18 תקני קב"נים נוספים, שיגויסו וייפרסו בהתאם לעומסים בצה"ל. חיל הרפואה פועל לשיפור תנאי השירות של הקב"נים ומציע תכניות שירות והכשרות מקצועיות, אשר הופכות את תנאי ההעסקה בצה"ל לאטרקטיביים יותר".

נושאים קשורים:  בריאות הנפש,  קב"ן,  צה"ל,  חדשות,  אובדנות
תגובות