חדשות

מטה-אנליזה: נמצא קשר בין סמני דלקת להתנהגות אובדנית

במחקר בינלאומי בהובלת פרופ' גיל זלצמן, מנהל המרכז לבריאות הנפש גהה ויו"ר המועצה הלאומית למניעת אובדנות, נמצא: סמני דלקת עשויים לתרום להבנת הפתוגנזה של התנהגויות אובדניות

מוביל המחקר, פרופ׳ גיל זלצמן, מנהל המרכז לבריאות הנפש גהה, יו"ר המועצה הלאומית למניעת אובדנות. "CRP מוגבר בהתנהגות אובדנית נגרם בעיקר מהתנהגות אובדנית לאחרונה". צילום: דוברות הכללית

מחקר שהשווה בין סמנים ביולוגיים של מערכת החיסון בנבדקים עם היסטוריה של נסיונות התאבדות או התאבדות לנדבקים ללא היסטוריה כזו מצא שהתנהגות אובדנית קשורה לרמות גבוהות יותר של החלבונים CRPי(C-reactive protein) ושל Interleukin 6 בדם אצל אנשים עם נסיונות התאבדות והתאבדויות יחסית לנבדקים אחרים.

החוקרים השוו בין ביומרקרים הקשורים לדלקת אצל אנשים בריאים לאנשים שאובחנו עם דיכאון ללא נסיונות או אובדנות, או לחולים פסיכיאטריים לא התנהגויות אובדניות.

המחקר של קבוצת חוקרים בינלאומית, ביניהם חוקרים מישראל, בהובלת פרופ' גיל זלצמן, מנהל המרכז לבריאות הנפש גהה ויו"ר המועצה הלאומית למניעת אובדנות, פורסם בשבוע שעבר בכתב העת European Neuropsychopharmacology.

"סמנים ביולוגיים שיכולים להבדיל בין הפרעות פסיכיאטריות עם ובלי היסטוריה של התנהגות אובדנית זה מזה וממתנדבים בריאים עשויים להסביר חלק מהפתוגנזה של התנהגות אובדנית", כתבו החוקרים.

המחקר, שהוא המטה-אנליזה הגדולה ביותר בנושא שנערכה עד כה, כלל 36 מחקרים ובהם 2,679 אנשים עם התנהגויות אובדניות ו-6,839 אנשים בקבוצות ביקורת. קבוצות הביקורות כללו אנשים המאובחנים עם דיכאון מג'ורי עם וללא התנהגות אובדנית, אנשים עם הפרעות פסיכיאטריות שאינן דיכאון, עם וללא התנהגות אובדנית ואנשים בריאים.

החוקרים השוו ארבעה סמנים ביולוגיים של מערכת החיסון (CRP, IL-6, TNF-α ו-IL-1β) בין הנבדקים עם וללא היסטוריה של נסיונות התאבדות או מוות בהתאבדות.

הממצאים הראו כי התנהגות אובדנית היתה קשורה לרמות גבוהות יותר של CRP בדם בהשוואה לביקורת בריאים (SMD [95%CI] = 1.42[0.85-1.98]); חולים עם דיכאון בלבד (SMD [95%CI] = 1.23[0.20-2.26]); וחולים עם הפרעות פסיכיאטריות כלשהן (SMD [95%CI] = 0.39[0.22-0.55]).

עוד נמצא כי רמת IL-6 בדם היתה גבוהה יותר בחולים עם התנהגויות אובדניות בהשוואה לקבוצות הביקורת הבריאות (SMD [95%CI] = 1.13[0.45-1.82]) ובהשוואה לחולים פסיכיאטרים ללא התנהגויות אובדניות (SMD [95%CI] = 0.22 [ 0.11-0.33]). בשני הביומרקרים הנוספים שנבדקו לא נמצאו הבדלים מובהקים.

החוקרים מציינים כי CRP מוגבר בהתנהגות אובדנית נגרם בעיקר מהתנהגות אובדנית לאחרונה. לדבריהם, התוצאות משפיעות על המערכת החיסונית ועל התגובה הדלקתית בהתנהגות אובדנית ללא תלות בקשר להפרעות פסיכיאטריות. מדדים ביולוגיים אלה הם בעיקר סמנים תלויי מצב. "יש צורך במחקרים עתידיים כדי לקבוע את הקשר סיבה-תוצאה בין סמנים ביולוגיים אלה במערכת החיסון להתנהגות אובדנית ואת תכונות הניבוי הפוטנציאליות שלהם", סיכמו החוקרים.

נושאים קשורים:  פרופ' גיל זלצמן,  אובדנות,  מערכת החיסוחן,  סמני דלקת,  חדשות,  מחקרים
תגובות