חדשות

חיזוק נוסף לכך ש-MDMA יעיל לטיפול בפוסט טראומה

טיפול המשלב שיחות ומתן MDMA, שזכה למוניטין רע בגלל השימוש בו כסם מסיבות, הצליח להפחית משמעותית סיוטים חוזרים, פלאשבקים, חרדה משתקת ותסמינים אחרים המאפיינים PTSD

טיפול תרופתי בהפרעת דחק פוסט טראומטית. אילוסטרציה

מחקר חדש מצא כי טיפול ב-MDMA מסייע בהקלת תסמיני הפרעת דחק פוסט טראומטית. המחקר שפורסם בשבוע שעבר בכתב העת Nature Medicine מוסיף עדויות לכך שהסם "אקסטזי" - MDMA - יכול לשפר את יעילות הטיפול באמצעות שיחות עבור אנשים הסובלים מהפרעת דחק פוסט-טראומטית (PTSD).

במחקר קליני, החוקרים מצאו כי שלושה חודשים של טיפול בשיחות, בליווי מנות מבוקרות של MDMA, היו יעילים יותר משמעותית מטיפול בשיחות בלבד. מתוך 52 מטופלים שהשלימו טיפול בסיוע MDMA, אצל כ-87% חלה הפחתה משמעותית בסיוטים חוזרים, פלאשבקים, חרדה משתקת ותסמינים אחרים המאפיינים PTSD. יתרה מכך, 71% מהמשתתפים כבר לא עמדו בקריטריונים לאבחנה של PTSD בסיום המחקר, לעומת 48% בקרב 42 המטופלים שקיבלו טיפול בשיחות ופלצבו.

בכתבה על המחקר במגזין USNews and World Report, צוטטו מומחים שאמרו כי הממצאים הם עדות נוספת שטיפול בסיוע MDMA הוא טיפול "אמיתי" ל-PTSD. החוקרת הראשית, פרופ' ג'ניפר מיטשל מאוניברסיטת קליפורניה, ציינה שזה אינו "פתרון קסם" וכי שאלה חשובה שנותרה פתוחה היא כמה זמן נשמרת ההשפעה החיובית לאחר סיום הטיפול.

MDMA זכה למוניטין רע בגלל השימוש בו כסם מסיבות, אך תחום הפסיכיאטריה מתעניין זה שנים בפוטנציאל הטיפולי שלו. מחקרים רבים בוחנים האם MDMA וסמים פסיכדליים אחרים יכולים לסייע בטיפול במצבים פסיכיאטריים. הרעיון הוא שהסמים משנים תפיסה ומחשבות ומאפשרים פריצות דרך בפסיכותרפיה. MDMA גורם לשחרור סרוטונין ואוקסיטוצין במוח, מה שיכול לעזור לחולי PTSD לחוש אהבה עצמית ולהתמיד בטיפול. על פי הערכות, MDMA יכול לסייע להתמודד עם האתגר הקשה מאוד של ההתמודדות עם טראומות.

במחקר הנוכחי, 104 משתתפים עם PTSD קשה חולקו לשתי קבוצות: 53 קיבלו טיפול בסיוע MDMA ו-51 קיבלו טיפול ופלצבו. הטיפול כלל שלוש פגישות הכנה ולאחר מכן שלוש פגישות טיפוליות בנות שמונה שעות עם מינון גבוה של MDMA או פלצבו. כאמור, בסיום הטיפול 71% מהמטופלים ב-MDMA כבר לא עמדו בקריטריונים ל-PTSD, לעומת 48% מהקבוצה השנייה. תופעות הלוואי העיקריות כללו התכווצויות שרירים, בחילות והזעה.

אם יאושר על ידי מינהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA), טיפול זה יכול להוות חלופה חשובה לרבים מהמתקשים להיעזר בשיטות המקובלות. עם זאת, המומחים מדגישים שמדובר בתחום מחקרי שעדיין דורש בדיקה.

נושאים קשורים:  הפרעת דחק פוסט טראומטית,  PTSD,  MDMA,  פסיכותרפיה
תגובות