חדשות

גל עזיבה של רופאים פסיכיאטרים מישראל לבריטניה

בעוד מערך בריאות הנפש חווה מחסור חמור בכ"א, עשרות פסיכיאטרים ניגשו לבחינות הרישוי באנגלית ו-12 כבר הודיעו על עזיבתם | התכנית לעידוד מקצוע הפסיכיאטריה מחכה לאישור האוצר

פרופ' יובל מלמד, יו"ר האיגוד לפסיכיאטריה. "זו אינה תופעה חדשה, מה שמדאיג שזה קורה עכשיו, עם המחסור החמור בפסיכיאטרים"

12 פסיכיאטרים שעובדים במערכת הבריאות הציבורית עזבו לאחרונה לבריטניה. כך דיווח עידו אפרתי המצטט מקורות בתחום בריאות הנפש בכתבה בהארץ.

על פי המקורות, עשרות פסיכיאטרים במערכת הבריאות הציבורית ניגשו לבחינות רישוי לעיסוק ברפואה באנגלית ו-12 מהם כבר הודיעו על עזיבתם את מערכת בריאות הנפש בארץ. עוד ידעו המקורות לספר כי העזיבה תוכננה על רקע המאורעות בארץ טרם המלחמה, ה"רילוקיישן" בעקבות המהפכה המשטרית וכי מתקפת השבעה באוקטובר הקפיאה אצל חלק מהפסיכיאטרים את התכנית לעזוב.

המניע לעזיבה אינו השכר, אמר מנהל בכיר במערך בריאות הנפש. "מה שגורם להם לעזוב הוא התסכול מהעומס הרב ומהתחושה שהם מתקשים לראות איך המצב ישתפר בעתיד, בידיעה שבמצב הנוכחי העומס רק צפוי לגבור". לדבריו, מערכת בריאות הנפש בבריטניה "מסודרת יותר, יש פחות עומס ושעות העבודה שפויות יותר".

ד"ר שמואל הירשמן, יו"ר פורום מנהלי מרכזי בריאות הנפש המצוטט בכתבה, אמר כי במערך בריאות הנפש הציבורי חסרים כ-400 פסיכיאטרים. הוא הזהיר כי בשל קרבתם של רופאים רבים לגיל פרישה, המספר יוכפל בתוך חמש שנים.

כפי שפורסם בדוקטורס אונלי, בכנס שערך בשבוע שעבר המכון הלאומי לחקר שירותי ומדיניות הבריאות בנושא אתגרי החוסן ובריאות הנפש, אמר ד"ר ירדן לוינסקי, פסיכיאטר יועץ בחטיבת הקהילה ב"כללית", כי כ-30% מהפסיכיאטרים צפויים לצאת לפנסיה בחמש השנים הקרובות. אפרתי מציין כי לפי נתונים של משרד הבריאות מ-2021, יותר מ-63% מהפסיכיאטרים חצו את גיל 55 - 29% מהם בני 67-55, 19% בני 74-67 ו-15% בני 75 ומעלה.

"רופאים שעוזבים את ישראל היא לא תופעה חדשה או חריגה, אמר פרופ' יובל מלמד, יו"ר האיגוד הישראלי לפסיכיאטריה, מנהל בית החולים הפסיכיאטרי אברבנאל. "מה שמדאיג אותנו שזה קורה דווקא עכשיו, כשיש מחסור חמור כל כך בפסיכיאטרים". מלמד בירך על תכנית של משרד הבריאות: "מתן תמריצים להתמחות בפסיכיאטריה ולהשארתם במערכת הציבורית יכול להיות משמעותי. גם אם מדובר בהתמחות שנמשכת כמה שנים, כל מתמחה שנכנס מסייע למערכת".

בכנס המכון הלאומי לחקר שירותי ומדיניות בריאות, פרס מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב חלקים מתכנית משרד הבריאות להרחבת המענים בתחום בריאות הנפש בהשקעה של שני מיליון שקל, כולל הגדלת מספר הפסיכיאטרים מ-70 בשנה ל-150, כש-50 מהם מתחום פסיכיאטריה של הילד. בר סימן טוב ציין כי מקצוע חדש של ״תומכי נפש״ לבעלי תואר ראשון בפסיכולוגיה יתווסף למערך בריאות הנפש.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה כי הוא מגבש בימים אלה תכנית לחיזוק ועידוד מקצוע הפסיכיאטריה, "ובכלל זה תוספת מענקים במאות אלפי שקלים לרופאים מתמחים ורופאים מומחים צעירים על מנת למשוך רופאים להתמחות בפסיכיאטריה ולעודד מומחים צעירים להישאר במערכת הציבורית". לצד זאת, צוין כי תקצוב התכנית ממתין לאישור משרד האוצר.

נושאים קשורים:  פסיכיאטרים,  בריאות הנפש,  רילוקיישן,  פרופ' יובל מלמד,  חדשות,  ד"ר שמואל הירשמן
תגובות
אנונימי/ת
01.01.2024, 09:36

רופאים שעוזבים את ישראל זה לא חדש.
מה שחדש שעכשיו גם פסיכיאטרים עוזבים את ישראל :-)

אנונימי/ת
08.02.2024, 22:04

זו רק ההתחלה של בריחת המוחות.

שום זריקת כסף לא תעזור ובמיוחד לא תעזור לתווך ארוך!
אכסניות פסיכיאטריות עם שם בומבסטי- ״מרכז לבריאות הנפש״ מזמן לא אטרקטיביות לרופאים צעירים. בחי שינוי מעמיק ויסודי גם בפסיכיאטריה קהילתית וגם אשפוזית כל הכסף שיעבור לפסיכיאטריה יעלמו כמו בבור ללא תחתית.
דיברתי על זה וכתבתי על זה וכותב כבר שנים.
פרופסור מלנד לקח חלק מהתוכנית שהצגתי בזמנו כאשר התמודדתי מולה על תפקיד יו״ר האיגוד ( עשיתי זאת רק בשביל לעלות הבנה על חשיבות הנושא) ועשה ממה שהצעתי קריקטורה. חשכו לי עיניים מתוכנית שמנהלי אכסניות לבריאות הנפש בראשותו של פרופ׳ מלמד הציגו אשתקד.
חבל על העתיד של המקצוע ובמיוחד על בריאות הציבור שכבר סובל לא רק מחסור אלא גם מאיכות המומחים שמייצרת מערכת פסיכיאטרית..
איזה מומחה אפשר ליצר באכסניה?

אנונימי/ת
02.01.2024, 10:52

תקצרו את ההתמחות

אנונימי/ת
02.01.2024, 21:38

יש לכם אלפי פסיכולוגים קלינים. תכשירו אותם.

02.01.2024, 22:32

אני לא רואה איך פסיכיאטר שאנגלית-בריטית אינה שפת האם שלו משתלב בעבודה באנגליה... ממה שאני שומע מעמיתים, ה-NHS היא מערכת ציבורית שלא מתגמלת רופאים בנדיבות. איחולי הצלחה.

03.01.2024, 23:14

אני מעלה שאלה אחרת.
אנגליה????? או לצורך העניין בריטניה????? הקולגות היקרים לא רואים חדשות?

מאיפה אתה יודע מאיזה מגזר פסיכיאטרים שעזבו לשם או מתחננים לעזוב? אולי דווקא בגלל שרואים חדשות…