חדשות

עלייה בפגיעות עצמיות נקשרה ללגליזציית הקנאביס בקנדה

עלייה של כמעט 90% במספר מקרי הפגיעה העצמית הקשורים לשימוש בקנאביס שהגיעו לחדרי המיון מאז החל תהליך לגליזציית הקנאביס בקנדה | מקרי פגיעה עצמית הקשורים לאלכוהול ירדו בכ-17% בתקופה זו

קנאביס, לגליזציה (צילום: שאטרסטוק)

שימוש בקנאביס עלול להגדיל את הסיכון לפגיעה עצמית, אך לא ידוע האם יש קשר בין לגליזציה של קנאביס לשיעור הפגיעה העצמית. מחקר חדש שפורסם לאחרונה בכתב העת הרפואי Journal of Affective Disorders בדק את הקשר בין לגליזציה של קנאביס רפואי וקנאביס שאינו למטרות רפואיות בקנדה לבין מקרי פגיעה עצמית המגיעים לחדרי המיון במדינה.

במחקר נרשמה עלייה של כמעט 90% במספר מקרי הפגיעה העצמית הקשורים לשימוש בקנאביס שהגיעו לחדרי המיון בקנדה מאז החל תהליך לגליזציית הקנאביס במדינה. לעומת זאת, מקרי פגיעה עצמית הקשורים לאלכוהול ירדו בכ-17% בתקופה זו.

המחקר כלל 158,912 משתתפים שהגיעו לביקור בחדר מיון פעם אחת או יותר עקב פגיעה עצמית, מהם ל-7,810 (4.9%) היתה אבחנה נלווית של שימוש בקנאביס ול-24,761 (15.6%) היתה אבחנה נלווית של שימוש באלכוהול.

לצורך ביצוע המחקר החוקרים זיהו את כל הביקורים בחדרי המיון עקב פגיעה עצמית בקרב בני 10 ומעלה בין ינואר 2010 לדצמבר 2021. הם הפרידו ביקורים בחדר מיון עקב פגיעה עצמית עם אבחנה נלווית של שימוש בקנאביס (החשיפה העיקרית) או אלכוהול (בקבוצת הביקורת) ובדקו שינויים בשיעורי הביקורים על פני ארבע תקופות - לפני הלגליזציה, בתקופת לגליזציה של קנאביס רפואי בלבד, לגליזציה למטרות שאינן רפואיות עם הגבלות ולגליזציה לקנאביס לא למטרות רפואיות עם מסחור.

הם מצאו כי בין 2010 ל-2021, שיעור הביקורים השנתי בחדרי המיון עקב פגיעה עצמית הקשור לקנאביס גדל ב-90.1% ל-100,000 אנשים, מ-3.6 ב-2010 ל-6.9 ב-2021, בעוד שיעור הפציעות בשל פגיעה עצמית הקשורות לאלכוהול ירד ב-17.3%, מ-168.1 ב-2010 ל-153.1 ב-2021 ל-100,000 בני אדם.

עיקר העלייה במקרי הפגיעה העצמית לאחר שימוש בקנאביס חלה לאחר הלגליזציה של הקנאביס לשימושים רפואיים בשנת 2015. זאת, בניגוד לציפיות שהמהלך יגרום לירידה בנזקים הבריאותיים הקשורים לצריכת קנאביס.

החוקרים מסיקים כי נדרשת התייחסות רפואית מיוחדת לאוכלוסיה הצעירה עם נטייה לפגיעה עצמית, כולל גילוי מוקדם של שימוש בקנאביס ומתן סיוע הולם. ייתכן שיש צורך גם בבחינה מחודשת של המדיניות לגליזציית הקנאביס בקנדה כדי לצמצם את מספר הפגיעות העצמיות הקשורות לסם.

במסקנות כתבו החוקרים כי מעורבות קנאביס בביקורי חדר מיון עקב פגיעה עצמית כמעט הוכפלה ב-12 השנים האחרונות וייתכן שהואצה לאחר הליברליזציה של קנאביס רפואי. בעוד שהתוצאות אינן יכולות לקבוע האם קנאביס מגביר את מספר הביקורים בחדרי מיון עקב פגיעה עצמית או שקנאביס נצרך יותר על ידי אנשים בסיכון גבוה לפגיעה עצמית, יש צורך בזיהוי מוגבר של שימוש בקנאביס באוכלוסיה זו והתערבות.

נושאים קשורים:  קנדה,  מחקרים,  פגיעה עצמית,  קנאביס,  לגליזציה,  חדשות
תגובות