חדשות

בקרוב: מחלקות ייעודיות להסתכלות משפטית בבתיה"ח הפסיכיאטריים

בשלוש המחלקות שיוקמו במהלך שנת 2025 יופרדו מטופלים שאושפזו בצו בית משפט מחולים קליניים | המטרה: להפחית את מקרי האלימות בבתי החולים לבריאות הנפש

חדר במחלקה בבית חולים פסיכיאטרי בישראל. צילום: נועם מושקוביץ/ פלאש 90

משרד הבריאות הודיע על הקמת שלוש מחלקות להסתכלויות משפטיות בבתי החולים לבריאות הנפש במהלך שנת 2025. המחלקות יוקמו מתוך הבנה כי קיימת חשיבות רבה בהפרדת מטופלים שהגיעו בצו בית משפט מחולים שהגיעו לטיפול.

ד"ר גלעד בודנהיימר, ראש האגף לבריאות הנפש במשרד הבריאות, אמר כי הפרדה זו נועדה להפחית את מקרי האלימות במחלקות ולשמור על שיקול דעת קליני בתוך מערך האשפוז.

בדיון בנושא הפרדה מגדרית באשפוז במחלקות לבריאות הנפש, שנערך בוועדה לקידום מעמד האישה בכנסת בראשית השבוע, התחייב ד"ר בודנהיימר על הקמת שלוש מחלקות נפרדות לעצירים. בדיון עלו מחלוקות בקרב מנהלי המוסדות לבריאות הנפש ביחס להפרדת העצירים משאר המטופלים. ד"ר בודנהיימר אמר כי ההפרדה היא חלק ממדיניות המשרד למנוע ככל האפשר את אשפוזם של מטופלים שאושפזו בעקבות צו בית משפט בתוך המחלקות הפסיכיאטריות לצידם של חולים קליניים.

שר הבריאות אוריאל בוסו אמר כי "הקמת המחלקות הנפרדות הן בשורה משמעותית וצעד חשוב בהפחתת האלימות ודיוק וריבוד האשפוז במערך בריאות הנפש בישראל. אנו פועלים לייצר את ההפרדה הנדרשת כדי לשמור על בטיחותם ושלומם של המטופלים בבתי החולים הפסיכיאטריים, שהם האוכלוסיה חסרת הישע והמוחלשת ביותר. הוספנו מיטות אשפוז לנשים, במסגרת תונית המיטות הרב שנתית שקידמנו ואנו מקדמים צעדים נוספים על מנת להפחית עומסים ולצמצם פערים באשפוז הפסיכיאטרי ובמערך בריאות הנפש הציבורי".

נושאים קשורים:  מחלקה פסיכיאטרית,  בתי חולים לבריאות הנפש,  ד"ר גלעד בודנהיימר,  הסתכלות משפטית,  חדשות
תגובות

שלום לכולם!
ראשית, אני מבקש שמשהו יספר לד״ר א. בודנביימר שאין במדינת ישראל ומזמן, בתי חולים פסיכיאטריים. יש אכסניות ליולי נפש שנקראות- מרכז לבריאות הנפש. חשוב שזה ידעה לא רק הוא. חשוב שזה ידעה גם שר שהוא מופקד על מדיניות של המשרד.
שנית, קיום אכסניות פסיכיאטריות מעמיק את הפערים בין מארכת בריאות הנפש לבין פסיכיאטריה בכל המישורים- מקצועי, אטרקטיביות של המקצוע, השתלבותה בין מקצועות הרפואה האירים ויכולת שיתוף פעולה עם מקצועות אחרים, יכולת לנצל ולהשתמש טכנולוגיות מתקדמות שישנם בבתי חולים ועוד… אפילו לקבל ייעוץ איכותי של אנשי מקצועות אחרים אין באכסניות הפסיכיאטריות. במלוא מובן המילה- אין עם מי לדבר!
אולי משהו יספר לד״ר ג. בודנהיימר שברוב אכסניות האלו אין כיסאות לבדיקת נשים שלעיתים נמצאות באשפוז שנים רבות!!! ושד״ר ג. בודינהיינר יספר את זה לשדולה לנשים בכנסת ולשר הבריאות
שלישית, על מנת להפחית אלימות באכסניות הפסיכיאטריות קודם כל צריך לטפל ולאבחן נכון, אומנם, ללא ספק צריכים תנאים פיזיים ואנשי מקצוע מאומנים.
רביעיית, חייבים רפורמה יסודית בפסיכיאטריה כולה ופסיכיאטריה משפטית בפרט ולהתחיל צריך מביטול חוק לטיפול בחולי נפש משנת 1991!
חוק הזה כבר מזמן נהפך לנטל ובמיוחד לעוגן שמעצים את הסטיגמה של חולי פסיכיאטרי כמו שעושות זאת אכסניות פסיכיאטריות.
במקום לפעול לסגורת אכסניות האלו ולבנות שירותים פסיכיאטריים מודרניים בקמפוסים של בתי חולים כלליים עוסקים במשרד בהוספת מטות והעצמת ברדק במערכת שמזה זמן רב גוססת

אנונימי/ת
12.07.2024, 16:51

מנהלי בתי החולים הפסיכיאטרים לא יוותרו לעולם על ממלכתם.
אני ותיק ממך טענתי שנים לאינטגרציה של כל בתי החולים הפסיכיאטרים בקמפוס של בתי החולים הכלליים באזורם.
גם התצפיתניות טענו ואמרו, אז אמרו...