חדשות

כיצד מטפלים בנשים שהרו כתוצאה מאונס בשבי?

מאמר חדש ב"הרפואה" סוקר מחקרים שנעשו על קורבנות פשעי מין במלחמות ומציע רקע וכלים להתמודדות עם תרחיש של הריון כתוצאה מאונס בשבי

הפגנה למען החזרת החטופים בתל אביב. צילום: אבשלום ששוני/ פלאש 90

במערכת הבריאות נערכים להתמודד עם תרחיש של הריון כתוצאה מאונס בשבי, כדי לגבש הנחיות ורקע עבור צוותי הרפואה. מאמר בנושא פורסם בגיליון יוני של כתב העת "הרפואה" של ההסתדרות הרפואית, במטרה להנחות את הצוותים כיצד לנהוג בנושא "רגיש, קשה להכיל, שאינו מתקבל על הדעת אך שמחייב לעסוק בו". על כך דיווחה מיטל יסעור בית-אור אתמול (ד') בישראל היום.

המאמר נכתב על ידי סא"ל (מיל') ד"ר לאה שלף, ראש בית הספר לעבודה סוציאלית במכללת ספיר ולשעבר ראש ענף פסיכולוגיה בחיל האוויר, ופרופ' גיל זלצמן, מנהל המרכז לבריאות הנפש גהה. לדבריהם, המטרה היא להכין את המטפלים לכל תרחיש, גם לאפשרות שבה מסיבה רגשית או דתית לא תתבצע הפסקת הריון וגם למצב שבו יידרשו לייעץ לחטופה שמתקשה להחליט. החוקרים מדגישים שכתיבת המאמר אינה קשורה למידע קונקרטי שהתקבל על הריון בשבי.

המחקרים שעליהם הסתמכו החוקרים נעשו על נשים יזידיות שנאנסו בידי דאע"ש בסוריה ובעיראק ועל קורבנות אונס ממלחמות ביוגוסלביה, ברואנדה ובאוקראינה. נמצא שנשים שנכנסו להריון כתוצאה מאונס בשבי סבלו ממגוון בעיות נפשיות, כמו פוסט טראומה בשכיחות גבוהה, חרדה, דיכאון, אובדנות, דיסוציאציה (ניתוק) קשה, הפרעה בתפישת הגוף והפרעות בתפקוד המיני, לצד השלכות התנהגותיות כמו צריכת אלכוהול וסמים. כשהאונס לווה בחשיפה לטראומות אחרות כמו תקיפה או עינויים, השכיחות של דיכאון, חרדה והפרעה בתפישת הגוף היתה גבוהה יותר.

נשים עם השכלה גבוהה וללא תחלואה נפשית קודמת הראו צמיחה טובה ממצבי פוסט טראומה, וטיפול נכון ורגיש סייע לצמיחתן.

במאמר צוין שעל המטפלים להתכונן לכל תרחיש ושעליהם להגיב באופן מותאם, אמפתי ולא שיפוטי. עוד צוין שגם הפסקת הריון מאוחרת (אחרי שבוע 24) עלולה להיות טראומטית כשלעצמה. ד"ר שלף ופרופ' זלצמן מציינים: "חשוב מאוד לתת כבוד להחלטת הקורבן, ללא פטרנליזם או הנחה מוקדמת כלשהי. עם זאת, המעבר מחוסר אוטונומיה מוחלט בשבי לחופש החלטה לגבי ההריון עלול להיות מבלבל, ונדרש ייעוץ של הצוות המטפל אם הנפגעת מתקשה להחליט".

נושאים קשורים:  אונס,  שבי,  פשעי מין,  פרופ' גיל זלצמן,  ד"ר לאה שלף,  חדשות,  הרפואה,  חטופים,  מלחמות
תגובות